Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała komisję, której celem jest wspieranie więzi społecznych. Tym samym specjaliści WHO jasno wskazali, że samotność to poważny, globalny problem zdrowotny.
Doniesienia naukoweChoroby płuc i układu oddechowegoStrefa Pacjenta
Częstość występowania astmy w populacji stale rośnie. Chińscy naukowcy wpadli na trop nowego czynnika, który może zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby. Ich odkrycie zaskakuje.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydał komunikat w sprawie leku przeciwnowotworowego. Produkt nie spełnia wymagań jakościowych. Poznaj szczegóły decyzji.
Udar mózgu, zawał serca mogą być spowodowane zakrzepicą. Dlatego w przypadku unieruchomienia nogi w gipsie lub ortezie, dłuższego lotu samolotem, zabiegu chirurgicznego i konieczności leżenia, trzeba stosować heparyny – mówi dr Piotr...
Cukrzyca typu drugiego jest uznawana za problem cywilizacyjny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2035 roku z tym schorzeniem zmagać się będzie już ponad 590 milionów ludzi na świecie. Dlatego naukowcy nie ustają w wysiłkach, by...
Zbyt długie siedzenie nie jest korzystne dla zdrowia. Jak zminimalizować ryzyko, jeśli masz siedzącą pracę? Lekarz podał konkretne rady i zwrócił uwagę na powszechne błędy.
Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną ponad połowy wszystkich udarów mózgu – przypominają eksperci. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, Fundacja Udaru Mózgu razem z Muńkiem Staszczykiem zwracają uwagę na profilaktykę udaru...
Wideo
Opinie i wywiadyChoroby nowotworoweStrefa Pacjenta
Karolina Skiba o raku piersi dowiedziała się w 2020 roku. W rozmowie z „Wprost” opowiada o tym, jak wyglądała jej walka z nowotworem, co straciła i czego nigdy nie pozwoliła sobie odebrać. – Najważniejsze to starać się zachować jak...
Doniesienia naukoweCukrzycaProfilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta
Nad urządzeniem, które może przynieść przełom w leczeniu pacjentów z cukrzycą, pracuje zespół naukowców. Przeprowadzone przez nich testy przebiegły pomyślnie. Lokalizacja mikroimplantu zaskakuje.
Opinie i wywiadyPsychologiaStrefa PacjentaChoroby nowotworowe
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Dotyka coraz młodszych osób, co rodzi pytania o aktywność zawodową chorych. O tym, jak wygląda sytuacja pacjentek onkologicznych na rynku pracy, rozmawiamy z...
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Najnowsze badanie wykazało jednak, że dwa probiotyki mogą stać się skutecznymi lekami na to schorzenie. Wyniki są naprawdę obiecujące.
Mamy epidemię otyłości brzusznej – to jeden pierwszych wniosków z badań Białystok Plus.
Już ponad 2 tysiące osób wzięło udział w badaniu kohortowym prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Polscy naukowcy odkryli nowe markery pozwalające wykryć wczesną otyłość. Nie chodzi o same wskaźniki masy ciała, ale o to, jakie zmiany zachodzą w całym organizmie.
Nową chorobę „zidentyfikowało” Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Jak nazywa się to schorzenie i na czym polega? Sprawdź.
Bieganie może wpływać korzystnie na zdrowie psychiczne. Ta forma aktywności – jak dowodzą najnowsze badania – przynosi efekty porównywalne do działania antydepresantów. Zobacz, do jakich wniosków doszli naukowcy.
Regularna aktywność fizyczna jest wpisana w zdrowy tryb życia i nie bez powodu znajduje się na liście zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Z badań wynika, że od kilku lat trwa regres aktywności fizycznej Polaków.
Szczepionkę na raka piersi opracowali naukowcy amerykańscy. Preparat przebadali na grupie kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi. Są już pierwsze dowody na jego skuteczność. Zobacz, jak szczepionka zadziałała na jedną z pacjentek. Jest...
Opinie i wywiadyProfilaktyka i leczenieChoroby metaboliczne
– Nie można patrzeć na osobę z chorobą otyłościową przez pryzmat jej wyglądu – mówi prof. Paweł Bogdański. I tłumaczy, co powinien powiedzieć każdy lekarz pacjentowi choremu na otyłość.
Opinie i wywiadyProfilaktyka i leczenieStrefa Pacjenta
Lekarze rodzinni dostali to, o co zabiegaliśmy od lat: możliwość wykonywania badań w kierunku przewlekłej choroby nerek oraz jasne wytyczne, jak postępować. Dzięki wczesnemu diagnozowaniu i leczeniu pacjenci mogą zyskać nawet 20-30 lat...
Uderzenia gorąca i nocne poty kojarzą się głównie z menopauzą. Nowe badania wskazują, że te dolegliwości mogą być również objawem poważnej choroby neurologicznej. Sprawdź, o jakie schorzenie chodzi.