Cukrzyca jest niebezpieczną chorobą cywilizacyjną, która zabija rocznie setki tysięcy ludzi na całym świecie. W przypadku tej choroby organizm nie jest w stanie normalnie przetwarzać cukru, przez co gromadzi się on we krwi. Może prowadzić to do chorób serca, udaru mózgu, demencji, czy niedowidzenia. Ważne jest, aby zwracać uwagę na typowe objawy cukrzycy, które występują w jej wczesnym stadium. Co do nich należy?
Wczesne objawy cukrzycy
Nadmierny głód
Cukrzyca powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, jednocześnie uniemożliwiając komórkom przetworzenie tej glukozy na energię. Reakcją na brak paliwa są wysyłane sygnały głodu przez organizm. Jeśli ciągle jesteś głodny, nawet jeśli regularnie jesz, może to być sygnał ostrzegawczy cukrzycy.
Zmęczenie
Z brakiem przetwarzania glukozy powiązane jest nadmierne zmęczenie. Jeśli czujesz się ciągle zmęczony – a stan ten nie ustępuje po regularnym śnie – warto zgłosić się do lekarza. Brak energii może być też objawem innych problemów zdrowotnych.
Zwiększone pragnienie
Wczesnym objawem cukrzycy jest zwiększone pragnienie, które jest bezpośrednim efektem gromadzenia się cukru we krwi. Ponieważ nieprzetworzona glukoza opuszcza organizm wraz z moczem, pobiera wodę z otaczających tkanek. To może sprawić, że będziesz odwodniony, a jednocześnie ciągle spragniony. Będziesz też często odwiedzał toaletę. Jeśli więc nagle zaczniesz wstawać w środku nocy, by udać się do toalety – powiedz o tym swojemu lekarzowi.
Utrudnione gojenie ran
Cukrzyca może spowolnić leczenie urazów, takich jak skaleczenia i siniaki. Wysoki poziom cukru we krwi „usztywni” naczynia krwionośne, spowalniając przepływ krwi i zapobiegając przedostawaniu się tlenu i składników odżywczych. Te zaś są potrzebne, by przyspieszyć gojenie się skóry. Cukrzyca może również osłabiać układ odpornościowy, spowalniając naturalne procesy naprawcze organizmu.
Nieostre widzenie
Wysoki poziom glukozy we krwi wyciąga płyn z tkanek — nawet z soczewek oczu. Może to wpłynąć na zdolność koncentracji, powodując nieostre widzenie. Cukrzyca może również powodować powstawanie nowych naczyń krwionośnych w siatkówkach, uszkadzając ustabilizowane naczynia. Jeśli te zmiany postępują bez leczenia, mogą prowadzić do utraty wzroku.
Zaburzenie erekcji
Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać tętnice w całym ciele. Uszkodzone naczynia krwionośne mogą być mniej wydajne także w transporcie krwi do penisa. Erekcje stają są rzadsze, trudniejsze do osiągnięcia lub nieco osłabione.
Niezamierzona utrata wagi
Ponieważ cukrzyca uniemożliwia komórkom wchłanianie glukozy z pożywienia w celu uzyskania energii, organizm może zacząć spalać zapasy tłuszczu jako paliwo. Powoduje to niezamierzoną utratę wagi. Jeśli zrzucasz kilogramy bez diety i ćwiczeń, odwiedź lekarza i zapytaj, czy powinieneś zbadać się na cukrzycę.
Czytaj też:
Czym jest zmęczenie psychiczne i jak je rozpoznać?Czytaj też:
Top 10 przekąsek bez dodatku cukru. Z powodzeniem zastąpią słodycze