-
Rak prostaty. Pacjenci czekają na leki, które hamują pojawienie się przerzutów
W leczeniu farmakologicznym raka prostaty mamy dziś do czynienia z trzecią rewolucją. Nie korzystają z niej polscy pacjenci. Wcześniejsza możliwość stosowania leków hormonalnych nowej generacji to dla wielu mężczyzn szansa na dłuższe...
Katarzyna Pinkosz
-
Dziewczyno, dotykaj się! Rak piersi na wczesnym etapie jest niemal 100 proc. wyleczalny
O tym, dlaczego warto dotykać swoich piersi – dla profilaktyki raka piersi – opowiadają twórcy kampanii Dotykam=Wygrywam.
Profilaktyka i leczenie -
Rak sromu – nowotwór złośliwy kobiet. Jakie są objawy i przyczyny?
Nowotwór sromu to choroba, która diagnozowana jest najczęściej u kobiet w podeszłym wieku, jednak może zaatakować także znacznie wcześniej. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy nowotworu sromu.
ChorobyBadaniaProfilaktyka i leczenieAlicja Kowalczyk
-
Nowa metoda diagnozowania raka piersi. Pomóc może... sztuczna inteligencja!
Nowe technologie mogą znacznie ułatwić wczesne rozpoznawanie raka piersi. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji radiolodzy mogą nawet o 37 proc. skuteczniej diagnozować zmiany nowotworowe na początkowym etapie.
Doniesienia naukoweChorobyBadania -
Nowotwory głowy i szyi: Pozostań czyjny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID–19
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. W ramach kampanii Make Sense - Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi, w dniach 20-24 września 2021 roku odbywa się IX...
Choroby -
Nowa metoda leczenia glejaka mózgu. Jak działa... kask onkomagnetyczny?
Urządzenie, które wykorzystuje zmienne pole magnetyczne do niszczenia komórek glejaka, może pomóc uporać się współczesnej medycynie w walce z poważnymi guzami mózgu.
Strefa PacjentaDoniesienia naukoweInnowacje i farmacja -
Masz wybór, jak będziesz leczona w raku piersi – kampania społeczna
Każdego roku 20 tys. Polek słyszy diagnozę „rak piersi”. Często pacjentki nie wiedzą, jak będzie wyglądała ich ścieżka leczenia ani nie zdają sobie sprawy z tego, że mają wybór terapii. Uświadomić to im ma kampania społeczno-edukacyjna...
Artykuł sponsorowany Wideo -
Wysokie spożycie soli hamuje wzrost guzów nowotworowych? Zaskakujące odkrycie
To, co jest trucizną, czasami może być też lekiem. Badania na myszach laboratoryjnych wykazały, że dzięki zwiększeniu ilości soli w codziennej diecie można hamować wzrost guzów nowotworowych.
ChorobyDoniesienia naukoweOdżywianie -
Rak prostaty z przerzutami – odkryto, że te 3 metody leczenia wydłużają życie chorych nawet o 2,5 roku
Nowe odkrycie, które może wyraźnie przedłużyć życie pacjentów walczących z rakiem prostaty, ogłoszono na tegorocznym Europejskim Kongresie Onkologicznym w Paryżu (ESMO 2021).
ChorobyDoniesienia naukoweProfilaktyka i leczenie -
Prof. Marszałek: Bez dobrej diagnostyki patomorfologicznej nie ma dobrego leczenia onkologicznego
Czy diagnostyka patomorfologiczna jest w Polsce dobrze przeprowadzana, czy pacjent w Polsce ma dobrze wykonywane badania patomorfologiczne, co jest warunkiem skutecznego leczenia? Na te pytania odpowiada prof. Andrzej Marszałek, krajowy...
ChorobyKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Naukowcy chcą wykorzystać wirusy do zablokowania przerzutów nowotworowych. Innowacyjna terapia przynosi rezultaty
Nowa terapia nowotworów ma wykorzystywać wirusy roślinne i pomagać przede wszystkim pacjentom po usunięciu guza nowotworowego.
Innowacje i farmacjaLeki -
Uwaga! GIF wycofuje ważny lek stosowany podczas chemioterapii
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił, że wycofuje z obrotu na terenie całego kraju preparat, który zażywany jest przez pacjentów onkologicznych. O jaki środek chodzi?
Strefa PacjentaChoroby -
Test krwi dla chorych na raka piersi? Nowe badanie prognozuje rozwój nowotworu
Amerykanom udało się opracować nowy sposób na to, by określić, u których pacjentek onkologicznych rak piersi będzie rozwijać się wolniej lub szybciej niż u pozostałych.
BadaniaProfilaktyka i leczenieDoniesienia naukoweMonika Piorun
-
Odkryto wirusa, który niszczy najbardziej agresywne odmiany nowotworów. Przełom w onkologii?
Roślinny wirus CPMV po zmodyfikowaniu może spowalniać rozwój zmian nowotworowych. Naukowcom udało się dokonać niezwykłego odkrycia.
Doniesienia naukoweChorobyStrefa Pacjenta -
Janina Ochojska w Białym Miasteczku. Opowiedziała o polio i raku piersi
„Uważam, że nie mogłoby mnie tutaj zabraknąć nie dlatego, że jestem taka bardzo ważna, ale dlatego, że jestem pacjentką od 8. miesiąca życia” – zdradziła Janiana Ochojska, która pojawiła się na proteście medyków w Warszawie.
ChorobyStrefa PacjentaChoroby cywilizacyjne -
Innowator 2021 w farmacji: Terapia, która ratuje życie podwójnie
Nagrodę Innowator 2021 w kategorii Farmacja otrzymał lek, który umożliwia części pacjentom z zespołami mielodysplastycznymi uniezależnienie się od transfuzji. – Niektórzy z pacjentów trafiają do szpitala co trzy-cztery tygodnie, gdyż...
Strefa PacjentaInnowacje i farmacjaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Test krwi wykryje 50 rodzajów nowotworów? Rozpoczęto największe badania na świecie
140 tys. ochotników w wieku od 50 do 77 lat sprawdzi działanie tzw. testu Galleriego, czyli prostego badania krwi, za pomocą którego można diagnozować aż 50 najczęstszych rodzajów raka.
Doniesienia naukoweChoroby -
Przeszczepy komórek macierzystych w Polsce ratują życie chorym na nowotwory
Liczba chorych na nowotwory krwi nieubłaganie rośnie. Na szczęście szansą pozostają przeszczepy komórek macierzystych, których liczba w Polsce jest bardzo duża.
Choroby krwiZabiegi -
10 skutków ubocznych jedzenia fast food. Na co zwykle nie zwracasz uwagi?
Myślisz, że przez śmieciowe jedzenie tylko się tyje? Nic bardziej mylnego. Większość z nas w ogóle nie ma pojęcia o tym, jak szkodliwy jest nadmiar wysokoprzetworzonych produktów w codziennym pożywieniu – ich producentom wcale nie...
OdżywianieSkładniki odżywczeCukrzycaMonika Piorun
-
Wiceminister Miłkowski i eksperci na debacie „Wprost”: Wyzwania w refundacji leków 2021
W pierwszym półroczu 2021 r. wiele nowych terapii stało się dostępnych dla polskich pacjentów. Jakie są największe wyzwania na drugą połowę roku w kardiologii, onkologii i chorobach rzadkich – rozmawiali eksperci z wiceministrem zdrowia...
ChorobyKatarzyna Pinkosz
Wideo -
USG piersi to obok mammografii jedno z najważniejszych badań u kobiet. Kiedy je zrobić?
Badanie USG piersi pozwala w nieinwazyjny i w pełni bezpieczny dla zdrowia sposób zbadać zdrowie gruczołów piersiowych. Dzięki USG można wykryć różnego rodzaju zmiany w piersiach, także zmiany o podłożu nowotworowym.
BadaniaProfilaktyka i leczenie