Gradówka to stan zapalny skóry powiek. Powstaje na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych. W efekcie na powiece tworzy się guzek, który nie jest bolesny, ale wygląda nieestetycznie. Co trzeba wiedzieć o gradówce i czy można jej zapobiegać?
Co to jest za choroba?
Gradówka to przewlekłe schorzenie, w wyniku którego na górnej i dolnej powiece powstaje guzek. Nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe ani obrzęk, a gradówka jest w stanie samodzielnie ustąpić, ale może to potrwać. Niekiedy pojawienie się gradówki zwiastuje zaczerwienienie oczu albo uczucie piasku pod powiekami.
Gradówka vs. jęczmień
Jęczmień to guzek, który również powstaje na powiece. Od gradówki różni się tym, że jest bolesny, tkliwy i powoduje obrzęk. Może powodować problemy z otwieraniem powieki albo z widzeniem. Jęczmień powstaje nagle i może równie szybko ustąpić. Nieleczony przeobraża się w przewlekły stan zapalny, którym jest gradówka.
Gradówka, tak jak już podkreśliliśmy, nie powoduje dolegliwości bólowych, zaczerwienienia ani obrzęku. Wymaga jednak wizyty u lekarza.
Przyczyny stanu zapalnego
Guzek na powiece powstaje na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych w tarczkach powiek. Łój, który gromadzi się w jednym miejscu, powoduje powstanie stanu zapalnego oraz guzka.
Guzek u dziecka
U dzieci gradówka często jest spowodowana dotykaniem oczu brudnymi rękami. W przypadku dziecka lepiej jednak nie działać na własną rękę, tylko jak najszybciej udać się do okulisty. Lekarz oceni, czy rzeczywiście guzek jest gradówką, a następnie przepisze odpowiednie maści.
Domowe sposoby
W przypadku gradówki, tak jak i jęczmienia, warto od razu wdrożyć domowe leczenie. Polega ono na robieniu ciepłych okładów, które rozpuszczą złogi łoju i odetkają ujścia gruczołów. Sprawdzają się:
- okłady z rumianku – działają łagodząco, kojąco i przeciwzapalnie
- okłady z czarnej herbaty – mają właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
- okłady z kurkumy – redukuje stan zapalny
- okłady z aloesu – aloes działa nawilżająco, pomaga przywrócić skórze równowagę
W aptekach można również kupić gotowe okłady, które pomagają odetkać ujścia gruczołów łojowych i pozbyć się zalegającej wydzieliny. Gdy gruczoł się odtyka, zmniejsza się stan zapalny, a skóra szybko wraca do równowagi.
Osoby, które mają tendencję do nawracania gradówki, mogą profilaktycznie co jakiś czas robić ciepłe okłady z herbaty czy rumianku.
Leczenie
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi, należy udać się do lekarza. Specjalista obejrzy powiekę, oceni rozległość stanu zapalnego i przepisze odpowiednie leczenie. Jeśli zmiana jest niewielka i nie obejmuje dużej części powieki, mogą wystarczyć maści z antybiotykiem i sterydami.
W przypadku dużej zmiany, konieczne jest chirurgiczne usunięcie gradówki. Taki zabieg przeprowadza się w szpitalu, często w ramach tzw. chirurgii jednodniowej. Pacjent przyjmowany jest do szpitala na jeden dzień, lekarz przeprowadza zabieg i jeśli nie ma powikłań, kolejnego dnia wychodzi do domu.
Jak zapobiegać guzkom?
Aby zapobiec powstawaniu guzków na powiekach, należy przestrzegać higieny oczu. Należy zawsze je myć czystą wodą i czystymi rękami. Unikać mocnego tarcia powiek, pamiętać o wieczornym demakijażu. Lepiej też nie kupować kosmetyków do makijażu oczu w niesprawdzonych źródłach, by nie dostać reakcji alergicznej.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy infekcji, lepiej zrezygnować z makijażu oczu oraz noszenia soczewek kontaktowych. Okolice oczu warto zawsze myć delikatnymi preparatami, najlepiej naturalnymi, zawierającymi rumianek, świetlik czy aloes.
Czytaj też:
Jęczmień na oku to nic przyjemnego, ale możesz się go pozbyć domowymi sposobamiCzytaj też:
Sińce pod oczami – efekt niewyspania czy objaw choroby?Czytaj też:
Tężyczka – tajemnicza choroba, którą trudno zdiagnozować. A leczenie jest proste