Uchyłkowatość okrężnicy to jedno z najczęstszych schorzeń jelita grubego, polegająca na obecności jednego lub więcej uchyłków w okrężnicy. Jak podają eksperci z Icahn School of Medicine, większość z nich nie daje żadnych objawów, ale niektóre stają się zaognione lub krwawią. Choroba uchyłkowa staje się bardziej powszechna wraz z wiekiem; występuje u trzech czwartych osób powyżej 80 lat.
Kluczowe fakty na temat choroby
- Uchyłki okrężnicy to workowate błony śluzówkowe, które wystają z okrężnicy.
- Uchyłkowatość jest zwykle bezobjawowa, ale u około 20% pacjentów pojawiają się objawy i/lub powikłania, w tym zapalenie (zapalenie uchyłków) i krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
- Bezobjawowa uchyłkowatość nie wymaga leczenia.
- Krwawienie z uchyłka ustępuje samoistnie u około 75% pacjentów.
- Objawowa uchyłkowatość okrężnicy jest coraz częstsza z wiekiem.
Czym są uchyłki w jelicie grubym?
Uchyłki w okrężnicy są uznawane za tzw. pseudouchyłki, ponieważ nie zawierają wszystkich warstw jelita. Są to workowate warstwy błony śluzowej i podśluzowej okrężnicy, które wystają przez warstwę mięśniową okrężnicy. Chociaż uchyłki mogą występować w dowolnym miejscu jelita grubego, zwykle występują w esicy okrężnicy. Zazwyczaj mają rozmiar od 3 do 10 mm. Uchyłki olbrzymie, które są niezwykle rzadkie, mają powyżej 4 cm. Osoby z uchyłkowatością okrężnicy mają zwykle kilka uchyłków.
Objawy choroby uchyłkowej
U pacjentów z objawową uchyłkowatością okrężnicy czasami pojawiają się niespecyficzne objawy żołądkowo-jelitowe, w tym: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka i odpływ śluzu z odbytnicy. Zespół objawów czasami określa się jako objawową niepowikłaną chorobę uchyłkową (SUDD). Niektórzy specjaliści uważają jednak, że te objawy są spowodowane innym zaburzeniem (np. zespołem jelita drażliwego), a obecność uchyłków jest raczej przypadkowa niż przyczynowa.
Objawowa uchyłkowatość okrężnicy – leczenie
Bezobjawowa uchyłkowatość nie wymaga leczenia ani zmian w diecie. W przypadku uchyłkowatości z nieswoistymi objawami ze strony przewodu pokarmowego z reguły zalecana jest dieta bogata w błonnik. Jednak rola błonnika w leczeniu uchyłkowatości jest ograniczona. Zabieg chirurgiczny zalecany jest m.in. u pacjentów, u których wystąpiły liczne lub uporczywe epizody krwawienia z uchyłka opornego na leczenie. Krwawienie z uchyłka ustępuje samoistnie u 75% pacjentów. W diagnostyce i leczeniu choroby wykorzystuje się badania takie jak angiografia, kolonoskopia, endoskopia, tomografia komputerowa.
W przypadku papieża Franciszka zabieg był planowany wcześniej i został wykonany w znieczuleniu ogólnym. Rzecznik Matteo Bruni przekazał 5 lipca, że papież czuje się dobrze. Zabieg wykonany we włoskiej klinice Gemelli przeprowadził 10-osobowy zespół lekarzy.
Czytaj też:
Papież przeszedł zabieg. Jest komunikat o stanie zdrowia Franciszka