Istnieją doniesienia naukowe, sugerujące, że sporadyczne picie alkoholu (np. czerwonego wina) w niewielkich ilościach może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Często jednak zapominamy o tym, że mowa o rzadzkim spożywaniu alkoholu i pijemy go zdecydowanie zbyt często i za dużo, pocieszając się, że przecież nic złego nie robimy. Za takie podejście możemy zapłacić zdrowiem, ponieważ napoje wyskokowe, spożywane często i w dużych ilościach wyjątkowo szkodzą zdrowiu. Wystarczy spojrzeć, jak wpływają na nasz mózg. Działanie alkoholu można podzielić na dwie grupy: krótkoterminowe i długoterminowe.
Czytaj też:
Robert Rutkowski: „Liczba pacjentów uzależnionych od mediów społecznościowych rośnie lawinowo”
Alkohol – krótkoterminowe działanie na mózg
W trakcie i po spożyciu alkoholu mózg pracuje nieprawidłowo. Dochodzi do zaburzenia pracy neuroprzekaźników, które przekazują sygnały w naszym ciele i odgrywają dużą rolę w kontrolowaniu zachowania, emocji i aktywności fizycznej. To dlatego mówimy wolniej i niewyraźniej, jesteśmy drażliwi albo wręcz podekscytowani, szybciej się wzruszamy lub popadamy w rozpacz i brakuje nam sił do wykonywania zwykłych czynności. – Dzieje się tak, ponieważ spada poziom neuroprzekaźnika GABA – wyjaśnia na łamach portalu HEALTH dr Maria Pagano, badaczka uzależnień i profesor psychiatrii z Case Western Reserve University School of Medicine. Jednocześnie przyspieszeniu ulega inny neuroprzekaźnik, odpowiedzialny za dobry nastrój. To dlaczego w trakcie picia alkoholu odczuwamy przyjemność i błogi spokój.
Alkohol obniża też poziom zahamowań, co może skutkować podejmowaniem ryzykownych zachowań. W przypadku osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, napoje wyskokowe mogą zaostrzyć objawy.
Dodatkowo alkohol wpływa też na korę mózgową i móżdżek, co objawia się spowolnionym lub błędnym przyswajaniem informacji i zaburzeniami równowagi. Alkohol przyczynia się też do utraty przytomności i krótkotrwałych zaników pamięci podczas picia. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności.
Czytaj też:
Rzucasz palenie? Tak przetrwasz pierwsze dni
Alkohol – długoterminowe działanie na mózg
Liczne badania wykazały, że częste i duże spożycie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na mózg i prowadzi do wielu zmian. Na przykład zmniejsza się objętość mózgu (badania z 2008 roku, opublikowane na łamach „Archives of Neurology”) oraz wzrasta ryzyko problemów z pamięcią w młodym wieku (badania z 2014 roku, opublikowane na łamach „Neurology”).
Regularne picie alkoholu powoduje większą tolerancję na procenty. Oznacza to, że musimy wypić jeszcze więcej, by móc wejść w pożądany stan. Do tego alkohol staje się nieodłącznym elementem naszego życia (podczas uroczystości, sukcesów i porażek czy problemów), co skutkuje uzależnieniem fizycznym i psychicznym.
Częste picie alkoholu powoduje uszkodzenia komórek, nie tylko tych budujących wątrobę, ale także tych znajdujących się w mózgu. Prowadzi to do różnych objawów neurologicznych, a nawet może zaburzyć przepływ krwi w obrębie mózgu.