Pobyt dziecka w szpitalu jest trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. Rodzice boją się o zdrowie swojej pociechy, a dzieci są przerażone nowym miejscem, boją się wykonywanych badań i chcą jak najszybciej wrócić do domu. Starsze dzieci natomiast często się nudzą. Okazuje się, że hospitalizacja dziecka wcale nie musi tak wyglądać. W ramach programu „Nauka ratuje życie” w całej Polsce powstają sale podań leków, w których najmłodsi pacjenci mogą korzystać z filmów, gier i książek propagujących wiedzę medyczną w przystępny sposób oraz stymulujących chęć do nauki. Dzieci mogą też korzystać z wirtualnych warsztatów stworzonych we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.
– Każda taka inicjatywa w czasie pobytu dziecka w szpitalu pozwala na zmniejszenie stresu u dziecka, zdecydowanie poprawia rokowania, system leczenia u dzieci, pozwala im na chwilę zapomnieć o tym, gdzie się znajdują – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr n. med. Piotr Gietka, ordynator Kliniki i Polikliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Świat medycyny i nauki jest naprawdę fascynujący, a dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Pobyt w szpitalu może być więc idealnym momentem, by połknęły bakcyla.
Czytaj też:
Groźna bakteria w szpitalu w Kościerzynie. Zakazano kąpieli
Projekt „Nauka ratuje życie”, zainicjowany przez Roche Polska, składa się z trzech filarów:
-
Pierwszym z nich jest program edukacyjny, którego celem jest rozbudzenie ciekawości nauki ze szczególnym naciskiem na wiedzę z obszaru medycyny, przedstawienie tej wiedzy w przystępny sposób, a także zaprezentowanie najmłodszym sylwetek najwybitniejszych naukowców. Dzieci będą też mogły korzystać z czterech zeszytów interaktywnych. – Dostosowane do różnych grup wiekowych zeszyty były tworzone przy współpracy ze znanym popularyzatorem nauki Wojciechem Mikołuszko i Joanną Rzezak. Ten duet stworzył wspaniałe, ilustrowane, interaktywne zeszyty, które stymulują do działań poznawczych – mówi Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i komunikacji w Roche Polska.
-
Drugim elementem jest stworzenie innowacyjnych sal podań leków w szpitalach. Dzięki zostaną pobudzone do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań. Do dyspozycji będą miały materiały edukacyjne, stworzone na potrzeby programu.
- Trzeci filar powstał we współpracy Roche Polska i warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Naukowcy z CNK przygotowali serię filmów z widowiskowymi doświadczeniami, które zostaną udostępnione we wszystkich salach podań. Ponadto mali pacjenci będą mogli zagrać w gry edukacyjne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.
– Jako Roche jesteśmy obecni w Polsce już od ponad 100 lat. Współpracujemy z uniwersytetami, jesteśmy bardzo dumni z Inkubatora Innowacji UW, którego jesteśmy partnerem. W zeszłym roku otworzyliśmy przy Centrum Onkologii w Warszawie pierwszy w Polsce onkologiczny oddział badań wczesnych faz – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Agnieszka Kosowska.