W ramach pierwszego tego rodzaju badania zorganizowano pod koniec 2021 r. cztery koncerty, podczas których odpowiednio wyszkolone psy wąchały próbki potu wszystkich uczestników. Cel: wykryć infekcję SARS-CoV-2. Zespół badawczy kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze opublikował wyniki w BMJ Global Health.
Wysoka skuteczność psów wykrywających COVID-19
Osiem psów zostało wcześniej przeszkolonych w rozpoznawaniu próbek dodatnich SARS-CoV-2 po zapachu. W ramach projektu, aby sprawdzić, jak psy dadzą radę w warunkach poza laboratorium, zorganizowano koncerty, w których łącznie wzięło udział 2802 uczestników. Każdy z nich dostarczył próbki potu, które wąchały psy, ale jednocześnie poddał się szybkim testom na COVID-19 i wypełnił specjalną ankietę medyczną, gdzie musiał podać informacje m.in. na temat wieku, chorób czy przebytych szczepień.
Psy wykrywające SARS-CoV-2 osiągnęły czułość 81,58 proc. w wykrywaniu próbek pozytywnych i niemal stuprocentową skuteczność we wskazywaniu próbek negatywnych. Ogólny wskaźnik zgodności wyniósł dokładnie 99,68 proc. Szczepienia czy choroby przewlekłe uczestników nie wpłynęły na decyzje i zachowanie psów podczas pracy.
Profesor Holger Volk, jeden z autorów projektu, podkreślił, że psy wykrywające SARS-CoV-2 mogą osiągnąć wysoką dokładność diagnostyczną w rzeczywistym scenariuszu. – Badanie pokazało, w jaki sposób psy wykrywające koronawirusa mogą być wykorzystywane w życiu codziennym – powiedział.
Psy wąchają pot lub mocz, aby wykryć chorych
Już w lipcu 2020 r. zespół badawczy z Hannoveru wykazał, że psy ze swoim wyjątkowym węchem są w stanie odróżnić próbki od osób zakażonych SARS-CoV-2 i zdrowych w warunkach laboratoryjnych (94 proc. pewności). Dalsze badanie pokazało, że pot i mocz są również odpowiednimi materiałami do pobierania próbek.
Badanie zostało wykonane w ramach projektu „Powrót do kultury”. Chodziło o to, aby sprawdzić, w jaki sposób i czy można zwiększyć bezpieczeństwo dużych imprez za pomocą psów wykrywających koronawirusa.
Czytaj też:
Masz gorączkę? Nie lekceważ jej, to nie musi być COVID ani grypaCzytaj też:
Grypa i RSV połączyły się w wirus hybrydowy. Jakie daje objawy?