Regularna aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia oraz w pozytywny sposób wpływa na samopoczucie. Podczas uprawiania sportu zwiększa się wydzielanie hormonów szczęścia, ale to nie jedyny plus prowadzenia aktywnego trybu życia.
Od czego zależy dobra kondycja mózgu?
Mózg stanowi centrum dowodzenia ludzkiego organizmu. Za efektywność jego pracy odpowiada m.in. stopień ukrwienia i natlenienia tkanek. Niedotlenienie mózgu jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia, jednak nie zawsze mamy do czynienia z poważnym uszkodzeniem mózgu np. na skutek chwilowego zatrzymania krążenia. Narząd ten nadal stanowi dla lekarzy zagadkę, ale dowiedziono, że dzięki odpowiedniej rehabilitacji np. u pacjentów po udarach, możliwe jest odzyskanie pełnej lub częściowej sprawności.
Dobra kondycja mózgu zależna jest m.in. od efektywności pracy naszego serca i układu krążenia, na którą doskonale wpływa trening cardio. Ma on pozytywny wpływ na funkcjonowanie mięśnia sercowego, zapobiegając m.in. nadciśnieniu tętniczemu, co z kolei zmniejsza ryzyko związane z wystąpieniem udaru mózgu.
Trening cardio korzystnie wpływa na kondycję mózgu
Zdrowie serca przekłada się na ogólne funkcjonowanie organizmu. Osoby, których serce jest mocne i funkcjonuje w prawidłowy sposób, są mniej zagrożone wystąpieniem udaru mózgu oraz rozwojem innych chorób tego narządu. Na portalu Wellandgood możemy przeczytać, że – Trenując, pracujesz nad swoim mózgiem na przyszłość: mówi Nahayo Esperant-Hilaire, lekarz medycyny, rezydent trzeciego roku neurologii na UCLA Health.
Dlaczego trening cardio, a nie inne rodzaje treningów?
Celem treningu cardio, czyli treningu wytrzymałościowego, jest poprawa wydolności serca, układu krążenia i płuc. Ten rodzaj treningu bywa kojarzony m.in. z odchudzaniem, bo inicjuje spalanie tkanki tłuszczowej, jednak tak naprawdę, trening cardio jest dla każdego, kto chce zadbać o ogólne zdrowie i dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Dzięki treningowi wytrzymałościowemu zmniejsza się m.in. ryzyko związane ze wzrostem poziomu cholesterolu oraz rozwojem miażdżycy, która prowadzi do zawału serca oraz udaru mózgu.
Jak ćwiczyć, aby utrzymać mózg w dobrej kondycji?
Wystarczy trzy razy w tygodniu poświęcić minimum 30 minut na trening cardio o umiarkowanej intensywności oraz 15 minut na trening cardio o dużej intensywności, aby odczuć poprawę samopoczucia. Najlepszą porą na ćwiczenia jest ranek, gdy mamy najwięcej energii. Trening cardio może uwzględniać m.in. bieganie, jazdę na rowerze, pływanie oraz inną aktywność, która pozwoli utrzymywać tętno na poziomie 70% tętna maksymalnego.
Co ciekawe, trening cardio przynosi również inne korzyści. Jest polecany m.in. dla osób, które cierpią z powodu uciążliwych migren – migreny również zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także pomaga poprawić samopoczucie osób, które cierpią z powodu obniżonego nastroju, depresji i zaburzeń nerwicowych.
Czytaj też:
Silny stres może wywoływać choroby układu nerwowegoCzytaj też:
Fala udarów i zawałów po grypie. Zachoruje jeszcze 20 mln Polaków