Większość z nas, na różnym etapie życia, cierpi z powodu braku snu. Najczęściej jest on spowodowany intensywną nauką, pracą na nocne zmiany, opieką nad niemowlętami i małymi dziećmi, a także opieką nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi.
W wielu zawodach musimy mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest praca w nocy, jednak nie sposób później „odrobić” zaległości, śpiąc w dzień. Niezależnie od przyczyny braku snu, kolejne nieprzespane noce w znacznym stopniu wpływają na nasze ogólne zdrowie, samopoczucie, a także m.in. sprawność psychomotoryczną. Chroniczny brak snu może spowodować poważne skutki uboczne, dlatego warto dowiedzieć się, jaki objawy mogą wskazywać na niedobór snu.
Co dzieje się w naszym organizmie, kiedy śpimy?
Na portalu Everydayhealth możemy przeczytać, że: Podczas snu organizm wydziela hormony, które pomagają kontrolować apetyt, metabolizm i rozkład glukozy. Brak snu może prowadzić do zwiększonej produkcji kortyzolu, znanego również jako hormon stresu.
Skutkiem chronicznego braku snu są poważne choroby np. otyłość, cukrzyca typu 2 oraz choroby serca.
Co się stanie, gdy nie będziesz spać przez 24 godziny?
Przeprowadzono liczne eksperymenty i badania naukowe, które miały na celu sprawdzenie, jaki zmiany zachodzą w organizmie, kiedy rezygnujemy ze snu.
Po 24 godzinach bez snu poziom hormonów stresu — w szczególności kortyzolu i adrenaliny — wzrasta, aby zrekompensować zmęczenie, z którym walczymy, i pomóc nam funkcjonować, – wyjaśnia dr John Cline, adiunkt psychologii klinicznej w Yale School of Medicine i członek Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.
Po jednej nieprzespanej nocy możemy jeszcze nie czuć się źle, zwłaszcza jeżeli brak snu jest związany z koniecznością wykonywania obowiązków zawodowych lub z opieką np. nad chorym dzieckiem. Nasza motywacja do działania „zabija” zmęczenie, które zaczyna nas dopadać w momencie, gdy wykonany swoje obowiązki, a towarzyszące im emocje, opadną.
Co ciekawe – 24 godziny pozostawania w ciągłej aktywności wpływa na nasz organizm w podobny sposób jak obecność 0,1 promila alkoholu we krwi.
Co się stanie, gdy nie będziesz spać przez 36 godzin?
36 godzin bez snu także nie wydaje się imponującym wynikiem, jednak szkody wyrządzone w naszym organizmie w tym czasie, są znaczące. Po 36 godzinach bez snu podnosi się poziom markerów stanu zapalnego w naszej krwi, co skutkuje m.in. podwyższeniem ciśnienia tętniczego oraz przyśpieszeniem akcji serca. U niektórych osób po 36 godzinach ciągłej aktywności mogą pojawić się ataki paniki, wahania nastroju, a nawet omamy wzrokowe i słuchowe. Prowadzenie samochodu lub obsługa maszyn i wykonywanie innych czynności, które wymagają skupienia, po 36 godzinach bez snu, może zagrażać nie tylko nam, ale także osobom z naszego otoczenia.
Co się stanie, gdy nie będziesz spać przez 72 godziny?
72 godziny bez snu mogą spowodować, że zaczniemy mimowolnie przysypiać w najróżniejszych miejscach i sytuacjach. Efektywna nauka lub wykonywanie obowiązków zawodowych po trzech dniach bez snu, są niemożliwe. Po 36 godzinach bez snu nasz układ odpornościowy zaczyna gorzej funkcjonować, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni np. na zakażenia wirusowe. Mogą także pojawić się halucynacje, napady złości, ataki paniki i inne zaburzenia, które wskazują na przeciążenie układu nerwowego.
Czytaj też:
Czy nocny marek może stać się rannym ptaszkiem? Podpowiadamy jak zmienić nawykiCzytaj też:
Kłopoty z zasypianiem? Wykorzystaj ten mały gadżet