Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego RWTH w Niemczech wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Journal of Orthopaedic Research”. Poddali oni analizie 18 badań z udziałem 3 tys. 478 pacjentów powyżej 18 roku życia. Wszystkie dotyczyły działania nieopioidowych leków przeciwbólowych na ból kręgosłupa lędźwiowego. Nie brano pod uwagę badań, w których oceniano podawanie opioidów (leków zawierających substancje narkotyczne, takie jak: kodeina, morfina i heroina), ponieważ obecne wytyczne sugerują, że nie powinny być one wybierane jako pierwsza opcja leczenia. Ból lędźwiowy zdefiniowano, jako ból między ostatnimi żebrami a pośladkami, trwający krócej niż 12 tygodni.
Badanie wskazało, że do złagodzenia dolegliwości bólowych wykorzystywane są najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są to leki działające nie tylko przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale też przeciwgorączkowo. Obejmują preparaty dostępne bez recepty: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryn) i naproksen. Są one sprzedawane pod różnymi markami.
Połączenie leków korzystnie wpływa na leczenie bólu krzyża
Badanie wykazało, że skuteczniejsze w leczeniu bólu krzyża jest połączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) z acetaminofenem, znanym również jako paracetamol. Ma to związek z większą poprawą samopoczucia niż przyjmowanie wyłącznie leków z grupy NLPZ. W leczeniu dolegliwości bólowych skutecznie pomaga również łączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych z lekami zwiotczającymi mięśnie (zawierającymi substancję czynną o nazwie tyzanidyna, która zwiotcza mięśnie szkieletowe, działając na komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym oraz działa przeciwbólowo).
„To pierwszy krok w kierunku optymalizacji leczenia ostrego bólu krzyża. Jednak zawsze należy wziąć pod uwagę specyficzne cechy pacjenta, takie jak alergie i choroby współistniejące” – powiedziała główna autorka Alice Baroncini, ze Szpitala Uniwersyteckiego RWTH w Niemczech.
Wskazała, że dalsze badania będą musiały skupić się na identyfikacji rodzaju leków, które nie tylko oferują najlepszą i najszybszą ulgę w bólu, ale także wykazują najniższy wskaźnik nawrotów objawów.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny
Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego są trudne do sklasyfikowania. Do wystąpienia dolegliwości bólowych zaliczyć można m.in.:
- urazy i przeciążenia, na które kręgosłup jest narażony podczas codziennego funkcjonowania,
-
nieprawidłową budowę kręgosłupa,
- choroby, którym towarzyszą stany zapalne stawów, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz reumatoidalne zapalenie stawów.
Czytaj też:
Jak joga wpływa na kręgosłup?Czytaj też:
Boli? Leczenie bólu polem magnetycznym i światłem LED