Niemieccy naukowcy przebadali zachowany kosmyk włosów Ludwiga van Beethovena, a następnie wyselekcjonowali z niego próbkę DNA. Analiza wyodrębnionego genomu pozwoliła im określić prawdopodobne dolegliwości i schorzenia, z jakimi borykał się „ostatni z wiedeńskich klasyków”.
Beethoven był zarażony wirusem HBV
Okazało się, że słynny kompozytor był zarażony wirusem HBV i nadużywał alkoholu. Wskazują na to biomarkery odkryte jego lokach. Oba wyżej wymienione czynniki mogły przyczynić się do przedwczesnej śmierci pianisty w 1827 roku. Co więcej, ustalono, że Beethoven – wbrew wcześniejszym przewidywaniom – nie zatruł się ołowiem.
Powstaje pytanie: co przedstawione badania wnoszą do współczesnej medycyny i wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu? Bardzo wiele. Przede wszystkim dostarczają cennych informacji na temat dziedziczenia różnych schorzeń i stanowią swego rodzaju bazę do przeprowadzania dalszych analiz. Co ciekawe, naukowcom udało się zweryfikować autentyczność włosów Beethovena. Okazało się, że nie wszystkie zachowane próbki – przypisywane kompozytorowi – rzeczywiście do niego należały.
Wirus HBV – jakie choroby wywołuje?
Wirus HBV przenosi się drogą płciową. Można się nim również zarazić w okresie okołoporodowym lub poprzez kontakt z zakażoną krwią Wspomniany pasożyt odpowiada za rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu B. Przywołane schorzenie początkowo nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego często bywa mylone z grypą lub przeziębieniem i bagatelizowane. Najczęściej występujące symptomy to:
- zmęczenie i ogólne „rozbicie”,
- utrata apetytu,
- uczucie rozpierania w prawym podżebrzu,
- bóle mięśni i stawów,
- obniżenie nastroju.
Często choroba rozpoznawana jest dopiero wtedy, gdy dojdzie do wyraźnego pogorszenia funkcjonowania organizmu. W procesie diagnostycznym wykorzystuje się przede wszystkim elastografię lub fibroscan (nieinwazyjne badania oparte na USG). Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieleczone wirusowe zapalenie wątroby niejednokrotnie prowadzi do powstawania zmian nowotworowych w obrębie narządu. Kluczową rolę w profilaktyce zakażenia HBV odgrywają szczepienia ochronne.
Czytaj też:
Ten wirus niszczy wątrobę. Można się nim zarazić nawet u dentystyCzytaj też:
Które suplementy na wątrobę są najlepsze? „Ludzie, przestańcie się leczyć na własną rękę!”
Źródła:
- gizmodo.com,
- Klamann J., Smiatacz T., „Diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby w praktyce lekarza pierwszego kontaktu”, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2016