Naukowcy w swojej pracy badawczej opublikowanej w środę sugerują, że wirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu, ale nie tylko. Oprócz bezpośredniego kontaktu z osobą chorą może przenosić się także poprzez dotykanie rzeczy, które zostały skażone przez innych zakażonych.
Od czasu pojawienia się w Chinach pod koniec ubiegłego roku nowy wirus zainfekował ponad 120 tys. osób na całym świecie i spowodował ponad 4300 zgonów – znacznie więcej niż wybuch SARS w 2003 r. spowodowany przez genetycznie podobny wirus.
Czytaj też:
Piłkarze apelują ws. koronawirusa. Lewandowski prosi o pozostanie w domach
Gdzie i jak długo żyje wirus?
W nowym badaniu naukowcy wykorzystali specjalne urządzenie – nebulizator – do wypuszczenia próbek nowego wirusa w powietrze. Urządzenie ma imitować to, co może się zdarzyć, jeśli zarażona osoba zakaszle lub sprawi, że wirus uniesie się w powietrze w inny sposób.
Stwierdzono, że wirus (aktywny i żyjący) można wykryć do trzech godzin później w powietrzu, do czterech godzin na miedzi, do 24 godzin na tekturze i do dwóch do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej.
Podobne wyniki uzyskano z testów przeprowadzonych na wirusie, który spowodował wybuch SARS w 2003 r., więc różnice w trwałości wirusa nie uwzględniają rozmiarów rozprzestrzeniania się nowego wirusa.
Testy zostały przeprowadzone przez naukowców z National Institutes of Health, Princeton University i University of California, przy wsparciu finansowym rządu USA i National Science Foundation.
Odkrycia nie zostały jeszcze sprawdzone przez innych naukowców, choć zostały opublikowane na stronie, na której badacze mogą szybko udostępnić swoją pracę przed publikacją.
– To solidna praca, która odpowiada na pytania ludzi o koronawirusa i pokazuje wartość i znaczenie porad dotyczących higieny, na które zwracają uwagę urzędnicy zdrowia publicznego – powiedziała Julie Fischer, profesor mikrobiologii z Georgetown University. – To, co musimy zrobić, to myć ręce, mając świadomość, że zarażeni ludzie mogą zanieczyszczać powierzchnie, i trzymać ręce z dala od twarzy.
Czytaj też:
Mapa koronawirusa. Jak rozprzestrzenia się Covid-19