Ekspert profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski zdradził, jak samemu w domu można zrobić maseczkę ochronną. Do tego potrzebne są: ściereczki flizelinowe, ściereczki z mikrofibry lub profesjonalny materiał filtrujący z… worka do odkurzacza, gumki recepturki, taśma lub spinacz, miarka, żelazko i nożyczki. Przed czym może uchronić nas taka maseczka? Jak i kiedy należy jej używać?
Czy maseczka chroni?
– Nie można nikomu zabraniać chodzenia w masce, ale nie ma racjonalnych przesłanych, aby nakazywać wszystkim chodzenie w maskach przez cały dzień. Jeśli uwzględnisz zagrożenie – załóżmy maski, ale gdy go nie ma, nie maskujmy strachu i niewiedzy. Zatrzymaj „maskowanie” społeczeństwa! – napisał na swoim koncie na TT dr Paweł Grzesiowski.
Maseczki: jak ich używać
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bardzo precyzyjnie wskazała, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa:
-
noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych),
-
jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).
Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku:
-
maseczki skutecznie chronią cię tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy też umyć przed założeniem maseczki),
-
zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
-
unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy, umyj ręce,
-
zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest już mocno zawilgocona,
-
po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci,
- zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać ją tylko „od tyłu” (czyli unikając dotykania jej zewnętrznej części), po czym koniecznie umyj ręce.
Czytaj też:
„Aktywny senior w domu” – rusza program ćwiczeń dla osób starszych