Coraz więcej osób decyduje się nosić maseczkę w miejscach publicznych. Ci, którym udało się kupić profesjonalne, medyczne wyroby, mają dużo szczęścia. Niestety wielu z nas musi zdać się na domowej roboty maseczki. Warto jednak pamiętać, że żadna maseczka nas nie ochroni, jeśli nie będziemy poprawnie jej zakładać i użytkować.
W ostatnim czasie żele bakteryjne, rękawiczki i maseczki ochronne stały się częścią naszej codzienności. O ile zabezpieczanie rąk nie stanowi dla większości z nas problemu, o tyle z ochroną twarzy jest większy problem. Znacząca część osób nie używa maseczek ochronnych w sposób prawidłowy. Jakie maseczki są dostępne na rynku, jakich należy używać i jak je wyrzucić? O tym w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedziała Magdalena Sułek-Domańska z Centrum Utylizacji.
Maseczki chirurgiczne – jak poprawnie je nosić
Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku:
-
maseczki skutecznie chronią cię tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy też umyć przed założeniem maseczki),
-
zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
-
unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy, umyj ręce,
-
zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest już mocno zawilgocona,
-
po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci,
- zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać ją tylko „od tyłu” (czyli unikając dotykania jej zewnętrznej części), po czym koniecznie umyj ręce.
Czytaj też:
Więźniowie szyją maseczki. Dziennie powstaje ich 20 tysięcy
Źródło: X-news / Zdrowie Wprost/Serwis Zdrowie PAP