W wielu miejscach na świecie pandemia COVID-19 doprowadziła do zamknięcia szkół i nie oczekuje się, że niektóre z tych systemów szkolnych zostaną ponownie otwarte w tym roku szkolnym. Doświadczenia z Hongkongu, Tajwanu i Singapuru sugerują, że zalecenia dotyczące dystansu społecznego, jeśli zostaną zniesione po krótkich okresach, będą musiały być okresowo odnawiane w celu kontrolowania zaostrzeń COVID-19.
Chociaż wiele napisano o złym jedzeniu i braku aktywności fizycznej w szkołach, dane pokazują, że dzieci doświadczają niezdrowego przyrostu masy ciała przede wszystkim w miesiącach letnich, kiedy są poza szkołą. Niezdrowy przyrost masy ciała podczas przerwy wakacyjnej jest szczególnie widoczny w przypadku młodzieży latynoskiej i afroamerykańskiej oraz dzieci z nadwagą.
Pozostanie w domu podczas pandemii może przyczynić się do otyłości
Ponieważ gospodarstwa domowe gromadzą żywność na półki, wydaje się, że kupują ultra-przetworzone, bogate w kalorie produkty spożywcze. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, dystans społeczny i zalecenie pozostania w domu zmniejszają możliwości ćwiczeń, szczególnie dla dzieci w obszarach miejskich, mieszkających w małych mieszkaniach. Podejrzewa się, że siedzący tryb życia i czas spędzony przed telewizorem będą tutaj kluczowe.
Jak zapobiegać otyłości u dzieci podczas pandemii
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywa nasze dziecko. Żywność przetworzona jest bogata w kalorie, sól i cukier. Przekąski, po które dzieci sięgają z nudów lub w trakcie oglądania telewizji czy gry na komputerze mogą być znacznym źródłem kalorii. Mimo obostrzeń warto wprowadzić codzienną aktywność fizyczną. Rodzice mogą ćwiczyć wraz z dziećmi w mieszkaniu lub na balkonie, urządzać konkursy i rywalizację. Nawet taniec czy wspólne sprzątanie mieszkania będą pewną formą aktywności.
Czytaj też:
Home office. Jak nie przytyć w trakcie pracy zdalnej?