Nowy recenzowany artykuł pięciu wybitnych naukowców pomoże lekarzom okulistom podczas globalnej pandemii COVID-19 uspokoić osoby noszące soczewki kontaktowe. Artykuł opublikowany na łamach „Contact Lens & Anterior Eye” wyjaśnia, jak może dojść do zakażenia w trakcie zakładania/zdejmowania soczewek kontaktowych i co zrobić, by tego uniknąć.
Koronawirus a soczewki kontaktowe
„Nasze ustalenia wskazują, że soczewki kontaktowe pozostają w pełni akceptowalną formą korekcji wzroku podczas pandemii koronawirusa, o ile ludzie przestrzegają higieny rąk i odpowiednich wskazówek dotyczących noszenia i pielęgnacji” – powiedział dr Lyndon Jones, dyrektor Centrum Badania i Edukacji Oka (CORE) na University of Waterloo oraz główny autor artykułu. „Niestety w ostatnich dniach widzieliśmy wiele błędnych raportów dotyczących soczewek kontaktowych i okularów. Naszym celem jest upewnienie się, że prawdy poparte naukowo są zrozumiałe i udostępniane, pomagając lekarzom okulistom udzielać pacjentom dokładnych porad”.
Naukowcy opracowali pięć faktów dla okulistów, którymi można się dzielić z każdym, kto polega na soczewkach kontaktowych lub okularach:
-
Ludzie mogą nosić soczewki kontaktowe. Obecnie nie ma dowodów naukowych na to, że osoby noszące soczewki kontaktowe mają zwiększone ryzyko zarażenia COVID-19 w porównaniu z osobami noszącymi okulary. Pacjenci powinni zadawać pytania swoim lekarzom.
-
Dobre nawyki higieniczne są najważniejsze. Niezbędne jest dokładne mycie rąk i suszenie, a także odpowiednie noszenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych, zapewnienie higieny obudowy soczewek kontaktowych oraz regularne czyszczenie okularów mydłem i wodą. Te nawyki pomogą użytkownikom zachować zdrowie i pozostać poza gabinetem lekarskim lub szpitalem, minimalizując w ten sposób wpływ na szerszy system opieki zdrowotnej.
-
Zwykłe okulary nie zapewniają ochrony. Żadne dowody naukowe nie potwierdzają plotek, że zwykłe okulary chronią przed COVID-19.
- Trzymaj niemyte ręce z dala od twarzy. Niezależnie od tego, czy ludzie noszą soczewki kontaktowe, okulary czy też wcale nie wymagają korekcji wzroku, osoby powinny unikać dotykania nosa, ust i oczu niemytymi rękami, zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).
- Jeśli jesteś chory, chwilowo przestań nosić soczewki kontaktowe. Osoby noszące soczewki kontaktowe, które są chore, powinny tymczasowo powrócić do noszenia okularów. Mogą wznowić użytkowanie ze świeżymi, nowymi soczewkami kontaktowymi i futerałami na soczewki, gdy powrócą do pełnego zdrowia i porozmawiają z lekarzem.
Czytaj też:
Jak bezpiecznie kupować jedzenie na wynos i zamawiać je do domu?