Zgłaszane do konkursu zadania badawcze muszą dotyczyć tematyki związanej z pandemią COVID-19, np. zagadnień biologicznych koronawirusa SARS-CoV-2, medycznych, epidemicznych, diagnostycznych, związanych z zarządzaniem kryzysowym itp. Zagadnienia badawcze mogą wpisywać się w dowolną dziedzinę naukową lub mieć charakter interdyscyplinarny.
„W nauce i naukowcach pokładane są obecnie olbrzymie nadzieje. Dlatego chcemy wesprzeć badaczy, którzy mają potencjał, aby pomóc w opracowaniu metod walki z wirusem SARS-CoV-2 i jego skutkami, a przy tym poszerzyć wiedzę o wywoływanej przez niego chorobie. Te badania są teraz niezwykle istotne” – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, cytowany w komunikacie przesłanym przez FNP.
„Dostosowujemy się do bieżących wyzwań i wprowadzamy nowe działania, które pomogą przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii. Przekierowanie części dostępnych funduszy unijnych na tę walkę jest naturalną decyzją” – oświadczyła z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w komunikacie prasowym resortu”.
„Najlepsze wnioski na sfinansowanie nowych zadań badawczych, wybrane przez ekspertów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, otrzymają dodatkowe dofinansowanie od kilkuset do miliona zł” – dodała Jarosińska-Jedynak. Wnioski można składać do 12 maja 2020 r.
Z dodatkowych środków mogą skorzystać naukowcy, którzy już obecnie realizują projekty badawczo-rozwojowe w działaniu „Zwiększanie potencjału kadrowego sektora B+R” POIR, w programach FNP: TEAM, TEAM TECH, First TEAM, HOMING oraz POWROTY.
Zespołom naukowym gotowym podjąć się realizacji nowych zdań badawczych FNP oferuje zwiększenia dofinansowania dla już realizowanych projektów oraz ewentualne przedłużenie czasu realizacji tych projektów.
Czytaj też:
„Startujemy z pomaganiem”: twórcy m.in. start-upów pomagają w walce z epidemią