„W związku z podejmowanymi przez rząd decyzjami dotyczącymi wdrażania kolejnych etapów przywracania działalności zarówno podmiotów prowadzących działalność w poszczególnych sektorach gospodarki, jak i realizujących zadania publiczne, jest zasadne podjęcie działań mających na celu stopniowe przywracanie funkcjonowania uczelni medycznych” – napisał resort w uzasadnieniu nowelizacji, która ukazała się w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Wyjaśnił dalej, że rozporządzenie przewiduje uchylenie przepisu § 1 ust. 1 pkt 2 nowelizowanego rozporządzenia, który reguluje ograniczenie działalności uczelni, polegające na ograniczeniu obowiązku świadczenia pracy przez pracowników uczelni na ich terenie, z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.
„Uchylenie tego przepisu umożliwi rektorom, jako pracodawcom, podejmowanie decyzji dotyczącej przywracania pracowników do pracy w uczelni, przy czym będzie to wymagało uprzedniego oszacowania ryzyk związanych z funkcjonowaniem uczelni w okresie epidemii COVID-19, a następnie ich bieżącego monitorowania i korygowania” – dodał resort.
Ministerstwo zobligowało rektorów do tego, aby na terenie uczelni wdrożyli procedury minimalizujące zagrożenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Jednocześnie zaznaczyło, że w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z przedstawicielami środowiska akademickiego i z głównym inspektorem sanitarnym opracuje wytyczne dotyczące przywracania działalności uczelni medycznych. Będą one „udostępnione uczelniom jako materiał wyjściowy do opracowania własnych planów i procedur”.
Regulacja będzie obowiązywać od 18 maja 2020 r. (PAP)
Autorka: Klaudia Torchała
Czytaj też:
Modelka porzuciła wybieg i przeprowadziła się do domu opieki. „Pot, krew i łzy”