Wiele obecnych badań obraca się wokół poszukiwania szczepionki, która „nauczyłaby” układ odpornościowy człowieka, jak walczyć z SARS-CoV-2. Opracowanie szczepionki, która będzie zarówno skuteczna, jak i bezpieczna w różnych grupach demograficznych światowej populacji, może jednak zająć dużo czasu.
Według autorów niedawnego artykułu przeglądowego w czasopiśmie Frontiers in Pharmacology „udostępnianie danych i wspólne wysiłki zespołowe” między globalnymi instytucjami znacznie zmniejszyłyby czas na opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki COVID-19 do około 12-18 miesięcy. Niedawno nowy kandydat na szczepionkę COVID-19 okazał się obiecujący, a jego twórcy wykazali, że jest wysoce skuteczny w ochronie małp rezusów (makaków) przed rozwojem choroby.
Nowa szczepionka na koronawirusa
Badania, które ukazały się w czasopiśmie Nature, są ważnym krokiem w doskonaleniu szczepionki, którą naukowcy będą teraz testować w badaniach klinicznych na ludziach. Zespół przetestował szczepionkę na 52 małpach makaków rezus, aby ustalić jej potencjał. Szczepionka wykorzystuje wirusa przeziębienia do transportu białek SARS-CoV-2 do komórek gospodarza, gdzie stymulują odpowiedź immunologiczną.
Naukowcy podali 32 małpom jeden zastrzyk jednej z siedmiu początkowych odmian szczepionki. Obejmowały one odmianę, którą zidentyfikowali jako optymalnego kandydata: Ad26.COV2.S. Pozostałym 20 małpom podali placebo. W 6 tygodni po szczepieniu zespół wystawił wszystkie małpy na SARS-CoV-2. Cała kontrolna grupa małp została zakażona SARS-CoV-2, a naukowcy odkryli znaczne ilości wirusa w ich płucach i przewodach nosowych. Jednak z sześciu małp, które otrzymały optymalną odmianę szczepionki, żadna nie miała wirusa w płucach, a tylko jedna miała wirusa w drogach oddechowych.
Na podstawie tych odkryć naukowcy rozpoczęli fazy I i II badań klinicznych na ludziach. W zależności od wyników tych prób zamierzają rozpocząć badania III fazy z udziałem 30 000 uczestników we wrześniu 2020.