Praca, opublikowana w czasopiśmie The Lancet Microbe, prowadzona była przez naukowców z Imperial College London, w której wykorzystano szybkie testy, niewymagające laboratorium i mogące być wykonywane na wkładach mniejszych niż telefon komórkowy. Testy te mogą być wykonane przy łóżku pacjenta, Wykazano ponad 94% czułości i 100% specyficzności, co oznaczało, że miały wysoki poziom dokładności, wytwarzają niewiele wyników fałszywie ujemnych i ma fałszywie pozytywnych.
Test jest obecnie z powodzeniem stosowany w ośmiu londyńskich szpitalach i ma zostać wdrożony na poziomie krajowym, a dane są nadal gromadzone z urządzenia testującego do ciągłej oceny. Niedawno rząd Wielkiej Brytanii złożył zamówienie na 5,8 miliona zestawów testowych.
W celu wykonania testu do urządzenia wprowadzany jest wymaz z nosa pacjenta, urządzenie następnie szuka śladów materiału genetycznego należącego do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.
Wynik jest dostępny w ciągu 90 minut, w porównaniu z konwencjonalnymi testami COVID-19, które dają wynik w ciągu 24 godzin. Obecnie trwają prace nad testem umożliwiającym jednoczesną ocenę grypy A, grypy B i RSV oraz COVID19.
Szybkie testy, lepsza kontrola nad pandemią
Profesor Graham Cooke, główny autor badania z Departamentu Chorób Zakaźnych w Imperial, powiedział: „Wyniki te sugerują, że test, który można wykonać przy łóżku pacjenta bez konieczności manipulowania jakimkolwiek materiałem próbki, ma porównywalną dokładność do standardowych testów laboratoryjnych. Wiele testów wymaga kompromisu między szybkością a dokładnością, ale ten test pozwala osiągnąć oba te wyniki. Opracowanie skutecznego testu przy łóżku pacjenta w czasie krótszym niż trzy miesiące było niesamowitą współpracą między zespołami inżynierów, klinicystów i wirusologów”.
Urządzenie, wyprodukowane przez DnaNudge, imperialny start-up z siedzibą w White City, zostało użyte przez 280 pracowników NHS z podejrzeniem COVID-19, 15 pacjentów na ostrym dyżurze z podejrzeniem COVID-19 i 91 szpitalnych pacjentów (niektórzy z nich nie wykazywali objawów COVID-19).
Próbki od wszystkich osób biorących udział w badaniu przeanalizowano zarówno za pomocą urządzenia do szybkiego testowania, zwanego testem COVIDNudge, jak i standardowego szpitalnego sprzętu laboratoryjnego – a następnie porównano wyniki.
Czytaj też:
Czy zwykłe okulary zapewniają ochronę przed COVID-19?