Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii koronawirusa. System powstał po to, aby minimalizować różnice dotyczące obostrzeń oraz wzorów dokumentów potwierdzających status przemieszczającej się osoby. Unijny Certyfikat COVID nie będzie służył jako dokument podróży ani warunek korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się.
Unijny Certyfikat COVID. Co się na nim znajdzie?
Unijny Certyfikat COVID będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, wyleczyła się z infekcji lub posiada negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Turyści dysponujący Unijnym Certyfikatem COVID nie będą musieli podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów.
Przed każdą podróżą należy sprawdzić zasady wjazdy do kraju, do którego się udajemy. Każde z państw może mieć odrębne przepisy, m.in. uznawać dodatkowe szczepionki obok producentów Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Informacje o środkach podjętych przez różne rządy i aktualne zasady podróżowania można sprawdzić na stronie internetowej oraz aplikacji Re-open EU.
Unijny Certyfikat COVID. Kto go może uzyskać, od kiedy i gdzie będzie obowiązywał?
Unijny Certyfikat COVID jest dostępny w formie cyfrowej lub papierowej. Jest też dobrowolny i nie trzeba za niego płacić. Dostęp do niego mogą otrzymać osoby powyżej 12. roku życia mające prawo do szczepienia. Nie będzie ograniczeń wiekowych ws. testu na obecność koronawirusa czy przebycia infekcji. Wprowadzenie Unijnego Certyfikatu COVID na terenie UE jest planowane na 1 lipca. Unijny Certyfikat COVID będzie też obowiązywał w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.
Unijny Certyfikat COVID będzie wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta oraz aplikacjach mojeIKP i mObywatel. W przypadku dzieci Unijny Certyfikat COVID będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia społecznego w ZUS. Unijny Certyfikat COVID będzie dostępny w języku narodowym i po angielsku.
Unijny Certyfikat COVID. Jak długo będzie ważny?
Unijny Certyfikat COVID w ramach zaszczepienia obowiązuje przez 12 miesięcy. Z tytułu bycia ozdrowieńcem będzie ważny przez 180 dni, liczonych po 11 dniach od momentu uzyskania wyniku. Unijny Certyfikat COVID w przypadku testów na obecność SARS-CoV-2 będzie honorowany przez 48 godz. Unijny Certyfikat COVID będzie miał cyfrowy podpis chroniący przed sfałszowaniem.
Czytaj też:
Unijny certyfikat covidowy coraz bliżej. Polska zaliczyła test pilotażowy