Jak donoszą naukowcy, leczenie osoczem nie przynosi korzyści pacjentom z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Skuteczność leczenia osoczem
Argentyńscy naukowcy na łamach The New England Journal of Medicine poinformowali, że osocze krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19, w zaledwie niewielkim stopniu pomogło pacjentom z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19.
Osocze ozdrowieńców to materiał, którego właściwości znane są od lat. Już wcześniej bywało nośnikiem przeciwciał pobranych od osób, które przeżyły daną chorobę. Taka metoda jest stosowana również w leczeniu COVID-19. Jednak w badaniu argentyńskich naukowców taka terapia aie poprawiło stanu zdrowia pacjentów w stanie krytycznym. Podanie osocza ozdrowieńców nie zmniejszyło również ryzyka śmierci z powodu tej choroby w stopniu większym, niż po podaniu placebo.
Czytaj też:
Morawiecki zapowiada benefity za oddawanie osocza. Kto i w jaki sposób może je oddać?
Różnica w wynikach nieistotna pod względem statystycznym
333 hospitalizowanych pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19 zostało rozdzielonych na dwie grupy. Każda z grup miała otrzymywać osocze lub placebo. Po 30 dniach naukowcy nie zauważyli żadnych istotnych różnic w wykazywanych objawach ani stanie zdrowia pacjentów.
Poziom śmiertelności w obu grupach był prawie taki sam: 11 proc. w grupie leczonej osoczem ozdrowieńców i 11,4 proc. w grupie, której uczestnicy otrzymywali placeb. Różnica nie została uznana za statystycznie istotną. Jednak wciąż jest możliwe, że osocze ozdrowieńców może pomóc pacjentom, u których przebieg COVID-19 jest lżejszy, i którzy zostaną poddani leczeniu na wczesnym etapie choroby, jak twierdzi kierownik badania, dr Ventura Simonovich ze szpitala Italiano de Buenos Aires.
W oddzielnym randomizowanym badaniu z Argentyny wykazano, że gdy starszym pacjentom z COVID-19 podano osocze ozdrowieńców w ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów, znacznie rzadziej doświadczali ciężkiego zachorowania.
Czytaj też:
Ile osób w Polsce skorzystało z terapii osoczem w leczeniu COVID-19?Czytaj też:
Jak działa terapia z wykorzystaniem osocza ozdrowieńców?