Według ekspertów medycznych mężczyźni, którzy zachorowali na COVID-19 mogą odczuwać długotrwałe skutki zdrowotne działalności wirusa, w tym – jeśli chodzi o mężczyzn – zaburzenia erekcji.
Seks po COVID-19 może być utrudniony
Zdaniem ekspertki ds. chorób zakaźnych dr Deny Grayson istnieją uzasadnione obawy, że choroba może wpłynąć na zdolność mężczyzny do wykonywania czynności seksualnych nawet po wyzdrowieniu.
– Mężczyźni mogą mieć długoterminowe problemy takie jak zaburzenia erekcji wywołane przez tego wirusa, ponieważ przyczynia się on do problemów z układem naczyniowym – powiedziała Grayson.
To prawdziwe zmartwienie
– Ten problem jest prawdziwym zmartwieniem dla wielu. Chodzi nie tylko o to, że ten wirus może cię zabić, ale może faktycznie powodować długoterminowe komplikacje, które potencjalnie mogą doskwierać już do końca życia – dodała Grayson.
Chociaż większość ludzi wydaje się wracać do zdrowia po COVID-19, Grayson ostrzega, że w miarę upływu czasu lekarze spodziewają się większej liczby odnotowywanych przypadków długoterminowych negatywnych konsekwencji zakażenia, w tym właśnie powikłań po stronie układu nerwowego.
Czynnik ryzyka i konsekwencja zakażenia
Badanie przeprowadzone we Włoszech w lipcu br. wykazało, że zaburzenia erekcji były zarówno czynnikiem ryzyka zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19, jak i „prawdopodobną konsekwencją” choroby u ozdrowieńców, co czyni je niepokojącym zjawiskiem szczególnie wśród starszych pacjentów.
– Zaburzenia erekcji to doskonały biomarker ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego – powiedział główny autor badania, Emmanuele Jannini, profesor endokrynologii i seksuologii na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie. – Ponieważ COVID-19 wpływa zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne, zaburzenia erekcji są konsekwencją tej choroby i nie jest to zaskoczeniem.
– Osoby zarażone koronawirusem, które wcześniej cierpiały na zaburzenia erekcji, mogą być również bardziej podatne na zapalenie płuc wywołane przez COVID-19 – powiedział Jannini.
Dzieje się tak dlatego, że zapalenie płuc powoduje te same choroby współistniejące, które są często związane z zaburzeniami erekcji. Są to m.in. choroby dróg oddechowych, stany zapalne, problemy hormonalne, stres, niepokój, depresja.
– Zaburzenia erekcji są prawdziwym markerem ryzyka zapalenia płuc, którego przyczyną jest koronawirus. Ale niekoniecznie jest to czynnik ryzyka zakażenia. To się dopiero okaże – powiedział Jannini.
Czytaj też:
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. To powinieneś o nich wiedziećCzytaj też:
Osoby, które przeszły COVID-19 nadal powinny dostać szczepionkę. Oto dlaczegoCzytaj też:
Czarna herbata chroni przed COVID-19? Nowe badania naukowe