Według CDC ciężarne kobiety z COVID–19 są bardziej narażone na ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby i jej niekorzystnych skutków (np. poród przedwczesny). Czy warto podawać im szczepionki? Według badań opublikowanych w American Journal of Obstetrics and Gynecology szczepionki Pfizer i Moderna są skuteczne u kobiet w ciąży i karmiących. Ochronne przeciwciała mogą być przekazywane noworodkom.
Szczepionka przeciwko COVID-19 w ciąży
Badacze z USA przyjrzeli się 131 kobietom, które otrzymały szczepionkę Pfizer lub Moderna przeciwko COVID-19. 84 badane były w ciąży, 31 karmiło piersią, pozostałe 16 nie było w ciąży i nie karmiło. Poziomy przeciwciał wywołane szczepionką były podobnie wysokie u wszystkich kobiet. Ponadto zespół odkrył, że kobiety przekazywały noworodkom przeciwciała ochronne.
„Wydaje się, że te szczepionki działają niewiarygodnie skutecznie u tych kobiet” – powiedział jeden z naukowców, prof. Galit Alter z Ragon Institute. Dodał także, że nie znaleziono dowodów na większe lub bardziej intensywne skutki uboczne u kobiet w ciąży i karmiących piersią. CDC chce jeszcze zbadać bezpieczeństwo szczepionek u około 13 000 ciężarnych dla każdej z trzech zatwierdzonych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Agencja będzie korzystać ze specjalnego rejestru ciąż V-safe, do którego zapisano około 3612 kobiet w ciąży.
Czytaj też:
Co to jest skala Apgar i co znaczą punkty, które dostaje noworodek?