Według badaczy z Leverhulme Center for Demographic Science w Oksfordzie globalna epidemia SARS-CoV-2 spowodowała największy spadek dotyczący oczekiwanej długości życia obywateli od czasów II wojny światowej. Amerykanie żyją obecnie około 2,2 lata krócej niż zakładano w 2019 roku, zanim zaczęła się pandemia.
Osoby, które urodziły się w 2020 roku, będą żyły krócej niż spodziewano się jeszcze w 2015 roku (kiedy na świecie szalała epidemia grypy) aż w 10 krajach – w przypadku mężczyzn i 15 państw – w przypadku kobiet.
Co najmniej o rok krócej żyją już obywatele 11 państw i obywatelki 8 krajów – dowodzą naukowcy na łamach „International Journal of Epidemiology”.
Śmiertelne żniwo pandemii wpłynęło na oczekiwaną długość życia tak jak... II wojna światowa
„W takich krajach Europy Zachodniej jak między innymi Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy czy Belgia, po raz ostatni tak duży spadek średniej długości życia w chwili urodzenia w ciągu zaledwie jednego roku obserwowano tylko podczas II wojny światowej” – wyjaśnia dr José Manuela Aburto z Oksfordu, jeden z głównych autorów najnowszych badań na ten temat.
Naukowcy przeanalizowali dane z 29 państw świata i w 27 z nich wykazali spadek oczekiwanej długości życia obywateli. We wszystkich badanych przypadkach pandemia COVID-19 miała większy wpływ na skrócenie życia mężczyzn niż kobiet.
twitterCzytaj też:
Kawa – najpopularniejszy napój świata? 10 mało znanych faktów z okazji Dnia KawyCzytaj też:
Dziś Światowy Dzień Jabłka – wypróbuj najlepszy przepis na szarlotkę w... 5 minut!