Nowy preparat to szczepionka dwuskładnikowa, opracowana w technologii mRNA. Zawiera 25 mikrogramów szczepionki działającej przeciw pierwotnej wersji koronawirusa i 25 mikrogramów szczepionki stworzonej pod kątem wariantu Omikron. Jak informuje Brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), szczepionka spełnia standardy w zakresie bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Profil bezpieczeństwa i tolerancji dla tej szczepionki jest zgodny z wcześniejszą dawką przypominającą.
Kto będzie mógł zaszczepić się szczepionką?
Szczepionka dwuwariantowa ma być dostępna jesienią jako dawka przypominająca. Decyzję kto będzie uprawniony do szczepień, podejmie Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI). Wiadomo, że osoby, które ukończyły 50. rok życia oraz te z grup podwyższonego ryzyka będą mogły skorzystać z jakiejś formy szczepień przypominających.
Przeciw jakim podwariantom Omikronu będzie skuteczna szczepionka?
Badania wykazały, że nowa szczepionka ma być skuteczna na podwariant Omikronu (BA.1) oraz na późniejsze jego podwarianty (BA.4 i BA.5), które odpowiadają za obecną falę zachorowań w Wielkiej Brytanii.
Kiedy szczepionka będzie dostępna w Unii Europejskiej?
Szczepionka ma być dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej od września. Moderna zgłosiła ją do zatwierdzenia również w Australii i Kanadzie.
Na terenie Polski dominuje wariant Omikron
Na terenie Polski nadal dominuje wariant Omikron: stanowi niemal 100 proc. przypadków zakażeń, wśród których 2/3 stanowi subwariant BA.5. Objawy zakażenia wariantem Omikronu BA.5 przypominają grypę lub przeziębienie. Do typowych objawów należą:
- ból głowy,
- bóle ciała,
- kaszel,
- zatkany nos, zmęczenie.
- gorączka,
- dreszcze,
- biegunka,
- wymioty,
- drapanie i ból gardła.
Czytaj też:
Sami prowokujemy koronawirusa. Naukowcy są pewni, że będą kolejne mutacje