Kamerzysta to pseudonim youtubera Łukasza Wawrzyniaka, który udostępnił ostatnio na swoim kanale pewien film. Patotwórcy grozi obecnie za jego opublikowanie 8 lat więzienia, ponieważ prokuratura wszczęła w jego sprawie śledztwo z art. 207 kk. Artykuł ten dotyczy znęcania się, a to właśnie takie zachowanie praktykował Kamerzysta nad 18-latkiem z niepełnosprawnością intelektualną. Wykorzystując jego zaufanie, chęć zdobycia popularności oraz zarobienia dodatkowych pieniędzy skłonił nastolatka do wykonywania takich zadań jak tarzanie się w błocie, jedzenie kocich odchodów czy skakanie do kontenera ze śmieciami.
Wojtek Sawicki, który z kolei walczy z niepełnosprawnością fizyczną – choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a, a na swoim instagramowym profilu Life on Wheelz publikuje ważne treści, dotyczące m. in. sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce, odniósł się do tego, co zaprezentował Kamerzysta. Niestety, nagranie tego rodzaju filmu w ogóle go nie dziwi.
„Trudno znaleźć cenzuralne słowa, które oddałyby podłość tego zachowania”
Wojtek wspomina, że sam, ucząc się w szkole integracyjnej, miał kolegę z niepełnosprawnością intelektualną. On również był wyszydzany, padał ofiarą pranków ze strony rówieśników. W rodzinie autora profilu Life on Wheelz jest też 70-letni wujek z porażeniem mózgowym, w młodości wykorzystywany przez nieuczciwych szefów, każących mu pracować za zbyt niskie stawki. Dlatego też influencer dodaje:
Stoję na stanowisku, że haniebne wyczyny różnej maści patostreamerów to tylko wierzchołek góry lodowej. Oczywiście, reagowanie na takie treści i zgłaszanie szkodliwych filmów to nasz obywatelski obowiązek.
Prowadzący profil Life on Wheelz zaznacza jednak, że same słowa, deklaracje nie wystarczą, a potrzebne są konkretne działania:
Ale samo wyrażenie słusznego oburzenia i dezaprobaty niewiele zmieni w sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tutaj trzeba podjąć bardziej systemowe działania, czytałem, że niektórych krajach nordyckich istnieją lekcję empatii. Myślę, że to dobry kierunek. Dopóki jednak w Polsce ich nie ma, to postarajcie się nauczyć swoje dzieci wrażliwości i szacunku względem inności.
instagramCzytaj też:
Choruje na dystrofię Duchenne'a: Nie można nikogo zmuszać do opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością