Naukowcy z białostockiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad stworzeniem tak zwanego opatrunku biologicznego, który ma pomóc w leczeniu ran. Do ich wytworzenia miałaby służyć skóra pobierana od osób otyłych, które przeszły operacje zmniejszenia objętości żołądka. Ta innowacyjna metoda to nadzieja dla osób z ranami głębokimi czy poparzoną skórą.
– Chcemy stworzyć substytut skóry, którym będziemy w stanie leczyć oparzenia, owrzodzenia, rany głębokie, ale także pewnego rodzaju terapię biologiczną – powiedział dr Andrzej Eljaszewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Niepotrzebna skóra w głębokie rany i oparzenia
Skóra pobierana jest od pacjentów bariatrycznych, czyli tych, którzy dzięki operacji mają zmniejszony żołądek. Gdy dojdzie do znacznej utraty masy ciała, pojawia się specyficzny fałd skórny na brzuchu, który utrudnia im normalne funkcjonowanie. Jego wycięcie ułatwia pacjentom życie, a niepotrzebną skórę można wykorzystać jako biologiczny opatrunek. Pobrana skóra wymaga specjalistycznego opracowania w laboratorium, nad czym właśnie pracują naukowcy.
Czytaj też:
Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko czerniaka – niezwykłe odkrycie