Jak donoszą naukowcy z University of Leeds School of Medicine dezaktywacja białka PIEZO1 sprawia, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych staje się trudniejsze, co z kolei może powodować, że będziesz podejmować je coraz rzadziej.
Na czym polegał eksperyment?
Podczas eksperymentu naukowcy porównali dwie grupy myszy – grupę kontrolną i grupę, której poziom PIEZO1 został zakłócony przez 10 tygodni. W pierwszej grupie myszy wykazywały chęć do chodzenia, wspinania się i biegania po kołach w drugiej grupie natomiast zaobserwowano u zwierząt zmniejszenie poziomu aktywności fizycznej. Wskazuje to ważną rolę PIEZO1 w utrzymaniu normalnej aktywności fizycznej – podsumowują eksperyment naukowcy, którzy opublikowali wyniki badań w „Journal of Clinical Investigation”.
„Nasze odkrycie jest pretekstem do zastanowienia się, w jaki sposób utrata funkcji mięśni może być leczona. A także czy aktywacja PIESO1 może pomóc w utrzymaniu zdolności wysiłkowych organizmu” – powiedział prof. David Beech z University of Leeds School of Medicine.
Badania nad ćwiczeniami fizycznymi są kluczowe, bo wiadomo, że aktywność fizyczna chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, depresją i rakiem, a jak wiadomo, wiele osób ćwiczy niewystarczająco dużo lub wcale – wskazują naukowcy.
Lista najlepszych ćwiczeń wzmacniających dla twojego organizmu:
- wykroki
- pompki
- przysiady
- wyciskanie hantli nad głową
- podciąganie hantli
Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu, najlepiej codziennie. Mówi się, że około 45 minut ćwiczeń dziennie to ilość dobra dla większości z nas. Już po 30 dniach treningu zauważysz efekty, twoje mięśnie będą już znacznie silniejsze, a wytrzymałość – większa.
Czytaj też:
Co zrobić, gdy bolą plecy?