Szacuje się, że na świecie jest aż 47,5 milionów osób cierpiących na demencję. Jeden nowy przypadek demencji diagnozowany jest co 4 sekundy. Demencja dotyka głównie osób starszych, ale nie jest normalną częścią starzenia się. Mimo to wiele osób używa terminu „demencja starcza”.
Objawy demencji obejmują utratę pamięci, dezorientację i zmiany nastroju. Osoba z demencją może wykazywać dowolny z wymienionych poniżej objawów, jednak najczęściej są to problemy z pamięcią. Nie zawsze jest tak, że osoba, która zmaga się z demencją, ma świadomość swojego stanu. Czasami to dopiero osoby z najbliższego otoczenia dostrzegają problem.
Demencja – najczęstsze objawy
-
Wielokrotne zadawanie tego samego pytania.
-
Problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, które wcześniej wielokrotnie wykonywało się bez większego zastanowienia, np. gotowanie ulubionej potrawy.
-
Zapominanie niektórych słów w czasie rozmowy, choć wcale nie są one trudne lub rzadko używane. Chory może też zastępować te słowa innymi, niewłaściwymi.
-
Zagubienie w najbliższej okolicy, problemy z trafieniem do osiedlowego sklepu, trudności w znalezieniu drogi powrotnej do domu czy zapominanie celu podróży.
-
Zapominanie lokalizacji przedmiotów codziennego użytku, jak portfel, pilot do telewizora czy klucze od mieszkania.
-
Nagłe i zupełnie nieoczekiwane zmiany nastroju. Zauważalne są zarówno skoki, jak i spadki samopoczucia. Pojawia się przygnębienie, stany depresyjne, uczucie pustki.
-
Zmiany osobowości, objawiające się np. nadmierną podejrzliwością czy silnym lękiem, wrogością do najbliższych.
-
Utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały radość. Niechęć do spotkań rodzinnych, unikanie wychodzenia z domu.
Niestety, wraz z wiekiem objawy się zaostrzają, a choroba postępuje.
Czytaj też:
Witamina, która daje energetycznego kopa. Bardzo łatwo o jej niedobór