Badanie, opublikowane w czasopiśmie Neuron i prowadzone przez zespół z Newcastle University w Wielkiej Brytanii, przedstawia nową teorię wyjaśniającą, w jaki sposób zaburzenie słuchu może prowadzić do choroby Alzheimera – to koncepcja, której nigdy wcześniej nie badano.
To nowe zrozumienie może być znaczącym krokiem w kierunku postępów w badaniach nad chorobą Alzheimera i sposobami zapobiegania tej chorobie dla przyszłych pokoleń.
Eksperci z Newcastle rozważali trzy kluczowe aspekty; wspólna przyczyna utraty słuchu i demencji; brak danych wejściowych związanych z dźwiękiem prowadzący do kurczenia się mózgu; oraz upośledzenie funkcji poznawczych powodujące, że ludzie muszą angażować więcej zasobów mózgowych, aby zrekompensować utratę słuchu, które następnie stają się niedostępne dla innych zadań.
Zadbaj o słuch a uchronisz się przed demencją?
Zespół proponuje nowy punkt widzenia, który skupia się na centrach pamięci znajdujących się głęboko w płacie skroniowym. Ich ostatnie prace wskazują, że ta część mózgu, zwykle związana z pamięcią długotrwałą miejsc i zdarzeń, jest również zaangażowana w krótkotrwałe przechowywanie i manipulowanie informacjami słuchowymi.
Rozważają wyjaśnienia, w jaki sposób zmiany w aktywności mózgu spowodowane utratą słuchu mogą bezpośrednio sprzyjać obecności nieprawidłowych białek, które powodują chorobę Alzheimera, a tym samym wywołują chorobę.
Profesor Tim Griffiths z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Newcastle powiedział: „Wyzwaniem było wyjaśnienie, w jaki sposób choroba ucha może prowadzić do zwyrodnieniowego problemu w mózgu. Sugerujemy nową teorię opartą na tym, jak używamy tego, co ogólnie uważa się za system pamięci w mózgu, gdy mamy trudności ze słuchaniem w rzeczywistych środowiskach”.
Praca nad mechanizmami trudnego słuchania jest głównym tematem dla grupy badawczej, w tym członków z Newcastle, UCL i Iowa University, która otrzymała grant programowy Medical Research Council.
Czytaj też:
21 sposobów na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera. Nowe badania