Ból pleców potrafi dać się we znaki, a czasem nawet znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności. Przyczyn bólu pleców może być wiele, a czasem nawet dolegliwość ta może wskazywać na zupełnie inny (i często bardzo poważny) problem medyczny, np. przerzuty w wyniku choroby nowotworowej. Zanim jednak zaczniemy panikować, warto zastanowić się, jakie są nasze codzienne nawyki i warunki, w jakich pracujemy. Może się okazać, że ból pleców jest spowodowany czynnikiem, który łatwo wyeliminować.
Ból pleców jest szczególnie dokuczliwy, kiedy męczy nas już po przebudzeniu. Przecież sen jest czasem regeneracji i odpoczynku. Powinniśmy wstać pełni energii, a już na pewno bez jakiegokolwiek bólu. Ból pleców tuż po przebudzeniu jest na ogół pierwszym sygnałem, który skłania nas do szukania przyczyny naszych dolegliwości.
Ból pleców – częste przyczyny
-
Buty na wysokim obcasie. Aby uniknąć obciążania nie tylko pleców, ale innych części, takich jak ścięgno Achillesa, kolana, biodra, buty na wysokim obcasie powinny być noszone sporadycznie. Kręgosłup, który musi panować nad zachowaniem równowagi w tej niewygodnej pozycji, w końcu będzie dawał się we znaki. Odczują to także mięśnie pleców i brzucha. Dodatkowo nie pomagają nadprogramowe kilogramy i niewygodne szpilki (np. bardzo cienka szpilka, źle wyważony obcas).
-
Niewygodny materac. Jeśli ból pleców pojawia się już po przebudzeniu, winny najprawdopodobniej jest zużyty lub źle dopasowany materac. Nasze ciało powinno być ułożone w neutralnej pozycji, co nie może się zdarzyć, jeśli powierzchnia, na której śpimy jest zbyt miękka lub zbyt twarda. Osoby, które zmagają się z bólem kręgosłupa po przebudzeniu na ogół lepiej się czują, gdy wymienią materac na twardszy.
-
Zwykły uraz. Ból pleców może się pojawić po wykonywaniu prostych czynności, jak noszenie ciężkich siatek z zakupami lub próba przesunięcia czy podniesienia czegoś zbyt ciężkiego. uraz może się pojawić także na siłowni, gdy zapominamy o odpowiedniej rozgrzewce i rozciągnięciu ciała.
-
Choroba zwyrodnieniowa stawów. Ból na ogół doskwiera po przebudzeniu i nie mija w ciągu 30 minut. Chociaż później, w ciągu dnia, jest lepiej, na wieczór ból znów daje się we znaki. Dolny odcinek kręgosłupa należy do najczęstszych obszarów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów, które mają tendencję do występowania w średnim wieku i później.
-
Brak aktywności fizycznej. Obok niewłaściwej pozycji siedzenia (najczęściej w pracy, gdzie przy komputerze spędzamy wiele godzin), za ból kręgosłupa często odpowiada po prostu siedzą styl życia. Zbyt mała aktywność fizyczna powoduje, że nasze mięśnie i stawy nie są w pełni wykorzystywane i wzmacniane. Wówczas dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgów i dysków.
Czytaj też:
Poranne nawyki, które ułatwiają kontrolowanie masy ciała