Rak płuc każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na raka niż mężczyźni. Ryzyko zachorowania w przypadku kobiet wynosi 1 w 17, a w przypadku mężczyzn 1 w 15. Liczby obejmują zarówno palaczy, jak i osoby niepalące, ale palacze mają większe ryzyko zachorowania na raka. Uzależnienie od papierosów to tylko jeden z czynników ryzyka. Nie bez znaczenia jest także bierne palenie, wdychanie smogu czy spożywanie alkoholu. Dlatego też każdy z nas powinien wiedzieć, jakie objawy daje rak płuc, niezależnie od tego, czy palimy papierosy czy też jesteśmy przeciwnikami tego szkodliwego nałogu.
Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Aby zwiększyć szanse na wyleczenie, musimy zdawać sobie sprawę z wczesnych objawów.
8 wczesnych objawów raka płuc
-
Przewlekły kaszel. To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów. W ciągu życia każdego z nas dopadnie infekcja dolnych dróg oddechowych. Standardowo kaszel powinien jednak minąć po około 2 tygodniach. Każdy uporczywy kaszel, który utrzymuje się, może być oznaką rozwijającego się raka płuc. Palacze bardzo często zmagają się z kaszlem, który jest elementem obronnym, mającym na celu usunięcie szkodliwych związków z płuc. Palacze powinni natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli zauważą, że ich kaszel się zmienił, np. pojawiła się wydzielina (bywa, że z domieszką krwi), chrypka, napady kaszlu.
-
Zmiany w oddychaniu. Ponieważ choroba zwęża lub blokuje drogi oddechowe, pojawiają się problemy w oddychaniu w postani spłycenia oddechu, zadyszki.
-
Bóle w obrębie klatki piersiowej. Rak może powodować ból w okolicy klatki piersiowej, pleców, a nawet ramion. Wszelkie oznaki bólu w klatce piersiowej powinny być powodem do niepokoju i wskazaniem, by natychmiast skontaktować się z lekarzem.
-
Zmiana głosu. Przeziębienie może powodować chrypkę, ale zwykle zanika w ciągu tygodnia. Jeśli symptom będzie się utrzymywał, może to być oznaką większego problemu.
-
Utrata wagi. Jeśli cierpisz na bóle w klatce piersiowej i nagle zaczynasz tracić na wadze, może to świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej.
-
Ból głowy. Może być spowodowany nieustannym kaszlem i niedotlenieniem w wyniku palenia papierosów, ale nie tylko. Guz płuc wytwarza nacisk na żyłę główną górną. Jest to żyła odpowiedzialna za przeniesienie krwi do serca z górnej części ciała. W wyniku ucisku na żyłę mogą pojawić się bóle głowy.
-
Częste infekcje. Rozwojowi raka płuc często towarzyszą częste infekcje płuc lub oskrzeli. Wynika to z komórek rakowych blokujących drogi oddechowe.
-
Notoryczne zmęczenie. Zmęczenie, występujące niezależnie od liczby godzin, jakie przeznaczyliśmy na odpoczynek, jest na ogół objawem poważnej choroby, w tym nowotworowej.
Czytaj też:
Kaszel – przyczyny, rodzaje, leczenie