Poznaj możliwe przyczyny problemów ze snem:
Śpisz za krótko
Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do ograniczania ilości snu. Mamy mnóstwo obowiązków, wyrabiamy nadgodziny, jesteśmy zestresowani, musimy wstawać coraz wcześniej, żeby jakoś w korkach dojechać do pracy. To wszystko powoduje, że wiele osób nie otrzymuje tyle snu, ile potrzebuje organizm, by móc się zregenerować. Robi się z tego błędne koło. Śpimy coraz krócej, a jakość tego snu jest coraz gorsza. Dorośli powinni sypiać od 7 do 9 godzin na dobę. Niedobór snu zwiększa ryzyko nie tylko chorób układu krążenia czy otyłości, ale także depresji.
Do późna wpatrujesz się w ekran telefonu lub komputera
Udowodniono, że niebieskie światło, emitowane przez urządzenia elektroniczne, pobudzają umysł i skutecznie utrudniają zasypianie. Coraz więcej tego typu urządzeń posiada funkcję "trybu nocnego" - można zmienić kolor emitowanego światła. Jest to oczywiście pewne rozwiązanie, ale mimo wszystko warto ograniczyć korzystanie z telefonu i komputera przed snem. Także w nocy, gdy się przebudzimy, nie bierzmy do ręki telefonu. To z pewnością nie pomoże usnąć.
Sięgasz po alkohol przed snem
Alkohol może wydawać się skutecznym sposobem na złagodzenie problemów z zasypianiem, ale spożywanie napojów alkoholowych zbyt późno lub w dużych ilościach faktycznie utrudnia odpoczynek. Alkohol skraca głęboki sen (REM), co sprawia, że sen jest mniej regenerujący.
Chrapiesz
Głośne chrapanie nie jest tylko problemem dla każdego, kto cię słyszy. Może to być oznaką poważnego problemu zdrowotnego: mianowicie obturacyjnego bezdechu sennego. Wówczas oddychanie może się zatrzymać tak długo, jak długo mózg budzi cię do wznowienia oddychania. Te przerwy w oddychaniu mogą zdarzyć się wiele razy w nocy, nawet setki. Oczywiście powoduje to niewyspanie, ale może też zagrażać życiu. Jeśli podejrzewasz, że problem dotyczy ciebie, skonsultuj się z lekarzem.
Zaczęły się problemy z prostatą
W przypadku mężczyzn częste wędrówki w nocy do toalety mogą świadczyć o przeroście prostaty. Oczywiście, przebudzenia te wpływają na jakość snu i sprzyjają problemom ze snem.
Masz cukrzycę
Częste wstawanie w nocy do toalety (niezależnie od płci) może być pierwszym objawem cukrzycy. Na ogół jednak wynika z tego, że wypiliśmy przed snem za dużo picia.
Za długo śpisz w ciągu dnia
Popołudniowa drzemka jest czasem na wagę złota. Warto jednak wiedzieć, że spanie w ciągu dnia powyżej 25 minut może mieć fatalny wpływ na późniejsze zasypianie. Jeśli cierpisz na przewlekłą bezsenność, spróbuj nie drzemać w ciągu dnia.
Obżerasz się przed snem
Jedzenie posiłku tuż przed snem zwiększa ryzyko niestrawności, co może prowadzić do chrapania lub bezsenności. Szczególnie, jeśli są to produkty tłuste i przetworzone. Jedz kolację co najmniej trzy godziny przed snem. Jeśli potrzebujesz wieczornej przekąski, sięgnij po coś lekkiego.
Za rzadko zmieniasz pościel
Słyszałeś kiedyś o roztoczach? Te mikroskopijne stworzenia (i ich odpady) mogą zaostrzyć alergie i astmę, osłabiając oddychanie, a tym samym sen.Czytaj też:
Dieta pomoże na chrapanie? Sprawdź, czego unikać