Czy ziemniaki mogą nam zaszkodzić? Kto jest szczególnie narażony na ich toksyczne działanie? W jaki sposób objawia się zatrucie ziemniakami? Dietetyk Iwona Sajór wyjaśniła, że lepiej nie jeść ziemniaków, których skórka jest zielona oraz tych, które wypuszczają kiełki i pędy. Zwróciła także uwagę na to, by przechowywać ziemniaki w chłodnych i zimnych miejscach, aby nie zepsuły się i nie wytworzyły szkodliwych substancji. Obejrzyj materiał wideo:
Dlaczego ziemniaki mogą zaszkodzić?
Pod wpływem światła ziemniaki wytwarzają toksynę zwaną solaniną. Chroni je przed owadami i bakteriami, ale jest toksyczny dla ludzi. Zazielenienie ziemniaków jest dobrym wskaźnikiem obecności solaniny. Związek ten działa poprzez hamowanie enzymu biorącego udział w rozkładaniu niektórych neuroprzekaźników. Działa również poprzez uszkadzanie błon komórkowych.
W rzeczywistości, w zależności od odmiany, jeden ziemniak może bardzo szybko stać się zielony, ale zawierać umiarkowany poziom solaniny. Mimo wszystko zazielenienie się ziemniaka jest sygnałem ostrzegawczym i powinniśmy zrezygnować z jedzenia takiego produktu.
Poziomy solaniny są najwyższe w skórze ziemniaka. Z tego powodu obieranie zielonego ziemniaka pomoże znacząco zmniejszyć jego poziom. Jednak jeśli solaniny jest wyjątkowo dużo, będzie obecna także w środku. Obróbka termiczna nie spowoduje spadku stężenia.
Trudno powiedzieć dokładnie, ile solaniny sprawi, że poczujemy się źle. Zależy to w dużej mierze od indywidualnej tolerancji i masy ciała. Dlatego też ryzyko zatruciem wzrasta w przypadku dzieci.
Cechami charakterystycznymi zatrucia solaniną są nudności, wymioty, biegunka, pocenie się, bóle głowy i bóle brzucha. Objawy powinny zniknąć w ciągu 24 godzin. W skrajnych przypadkach może dojść do porażenia, śpiączki lub nawet śmierci.
Czytaj też:
Masz w domu tylko ziemniaki? Wyczarujesz z nich danie, które posmakuje domownikom