Ostrzeżenia przed nowym hantawirusem są przesadzone. Chociaż nazwa „hantawirus” odnosi się do niebezpiecznej rodziny wirusów, nie można porównać ich z koronawirusem i nie są tak niebezpieczne.
Czytaj też:
Badanie pokazuje, że leżenie na brzuchu poprawia oddychanie w ciężkim przebiegu COVID-19
Nie jest to nowy wirus
Hantawirus wcale nie jest nowy – ludzkość zna go od dziesięcioleci, a być może funkcjonuje na świecie jeszcze dłużej. Nie przenosi się łatwo między ludźmi. Można go złapać tylko poprzez spożycie płynów ustrojowych szczurów lub myszy, a świat jest znacznie lepiej przygotowany do radzenia sobie z nim.
Autorzy fałszywych wiadomości wydają się próbować wykorzystywać strach związany z wybuchem koronawirusa, aby zachęcić ludzi do dzielenia się jeszcze bardziej niepokojącymi informacjami, które mogą wywoływać niepotrzebny niepokój u osób już zaniepokojonych obecną pandemią. Często zawierają one wyraźne odniesienie do nowego koronawirusa, sugerując, że hantawirus może rozprzestrzeniać się w podobny sposób.
Czytaj też:
Ciąża a koronawirus. Sprawdź, czego można się spodziewać
Zmarł jeden mężczyzna
Chińska gazeta Global Times poinformowała, że z powodu hantawirusa zmarł jeden mężczyzna w drodze do pracy w prowincji Shandong. Informacja dotycząca tej historii została udostępniona prawie 15 tysięcy razy na samym Twitterze, a w konsekwencji najprawdopodobniej została rozpowszechniona na całym świecie jako rzeczywiście obrazująca powagę sytuacji. Chociaż raport o śmierci jest prawdziwy, wszelkie sugestie, że hantawirus jest podobny do koronawirusa, są na razie bezpodstawne.
Jednak hantawirus to bez wątpienia bardzo poważna rodzina chorób. Objawy mogą być bardzo poważne i wiadomo, że powodują zgony.
Czym charakteryzuje się hantawirus?
Hantawirusy to rodzina wirusów rozprzestrzeniających się za pośrednictwem różnych gryzoni – takich, jak myszojeleń – i wywołujących różne zespoły chorobowe. Zakażenie może prowadzić do jednej z wielu różnych chorób, z których każda ma własnego gospodarza spośród gryzoni i są one typowe dla określonych regionów geograficznych. Chociaż hantawirusy występują w obu Amerykach, Europie i Azji, prowadzą do różnych chorób i objawów.
Zakażenie zwykle powstaje w wyniku spożycia moczu, kału lub śliny gryzoni, rzadziej może być spowodowane ugryzieniem. Ludzie są szczególnie narażeni na te wirusy, jeśli mieszkają w zanieczyszczonych obszarach, w których występuje wiele gryzoni.