Torbiele na jajniku (cysty na jajniku) pojawiają się u kobiet w różnym wieku. Wyróżnia się kilka czynników, które sprzyjają ich rozwojowi. Jednym z nich jest coraz powszechniejsza endometrioza, czyli tzw. wędrująca śluzówka macicy. Pojawieniu się torbieli w obrębie jajników sprzyja także zespół policystycznych jajników. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?
Jak powstają torbiele na jajnikach?
Torbiele na jajnikach pojawiają się przede wszystkim u kobiet, u których występują spowodowane różnymi czynnikami zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Wyróżniamy trzy podstawowe typy torbieli jajników, czyli:
- wypełnione płynem torbiele proste,
- wypełnione krwią torbiele złożone,
- torbiele skórzaste.
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z łagodnymi i często znikającymi samoczynnie zmianami. Mogą one stanowić pozostałość pęcherzyka Graffa. Drugi rodzaj torbieli występuje u kobiet, które chorują na endometriozę i może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika. Torbiele złożone cechuje bardzo skomplikowana budowa. W ich wnętrzu często powstają dodatkowe zmiany, których nie wolno bagatelizować. Częste badania pozwalają wykryć nowotworowe podłoże zmian i są kluczowe dla efektywności leczenia.
Objawy torbieli jajnika
Początkowo rozwijające się torbiele nie powodują żadnych zmian w samopoczuciu oraz uciążliwych objawów, dzięki czemu niezauważone rosną, ale do czasu. Wcześniej lub później zaczynamy zauważać, że coś niepokojącego dzieje się z naszym ciałem. Często pierwszym objawem, który świadczy o torbieli na jajniku, jest pojawienie się krwawień i plamień pomiędzy miesiączkami oraz innych problemów ze zdrowiem intymnym. O torbieli na jajniku mogą świadczyć:
- ból podczas stosunku,
- plamienie i krwawienie po stosunku,
- problemy z zajściem w ciążę,
- dyskomfort odczuwany w obrębie miednicy (ból, kłucie, napięcie).
O torbielach na jajnikach mogą także świadczyć inne objawy, które nie są związane bezpośrednio z układem rozrodczym. Torbiele powodują m.in.:
- przewlekłe problemy z oddawaniem moczu, które nie są związane z infekcją,
- ból kręgosłupa, który może promieniować do podbrzusza,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
- nagłe zwiększenie się obwodu brzucha, które nie jest związane ze wzdęciami,
- napięcie i ból brzucha, który przypomina bóle menstruacyjne,
- problemy ze strony układu pokarmowego np. wzdęcia i wymioty.
Powyższe objawy są wskazaniem do wizyty u lekarza, jednak często je bagatelizujemy. Związane jest to z brakiem świadomości zagrożenia, jakie mogą powodować torbiele na jajnikach. Jeżeli pojawiają się krwawienia z pochwy oraz plamienia pomiędzy miesiączkami, może to wskazywać na występowanie torbieli złożonych, którym towarzyszy endometrioza. Jedno i drugie schorzenie wymaga rozpoczęcia leczenia i odpowiedniej obserwacji lekarskiej.
Czym grozi bagatelizowanie torbieli na jajniku?
Wiele kobiet dowiaduje się o tym, że ma torbiele na jajnikach przy okazji rutynowych badań ginekologicznych, na które warto znaleźć czas raz do roku. Zaniedbania zdrowia intymnego oraz bagatelizowanie objawów, które świadczą o schorzeniach kobiecych, mogą doprowadzić do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. W przypadku torbieli zachodzi ryzyko ich nadmiernego wzrostu oraz pęknięcia, które powoduje krwotok wewnętrzny, a także odcięcia dopływu krwi do części jajnika, co skutkuje zmianami martwiczymi.
Podsumowując, o torbielach jajnika świadczą różne, często mylnie interpretowane objawy. Zmiany pojawiają się u kobiet w różnym wieku i mogą mieć odmienne podłoże, dlatego warto pamiętać o systematycznych wizytach u ginekologa i dbać o swoje zdrowie intymne. W szczególności konsultacji lekarskiej wymagają plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami, przewlekły ból brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie macicy, kłujący ból w okolicy jajnika, a także nagłe zwiększenie obwodu brzucha, które może świadczyć o pojawieniu się niebezpiecznego guza na jajniku.
Czytaj też:
5 najczęstszych chorób sromu. Czy guzek w pochwie jest groźny?
Komentarze