Nawet krótkie ćwiczenia mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Wystarczy już 12 minut treningu kardio każdego dnia. Okazuje się, że może on znacznie wpłynąć na biomarkery zdrowia metabolicznego we krwi. Naukowcy przebadali efekty ćwiczeń u ponad 400 kobiet i mężczyzn w średnim wieku. Chwilę po aktywności odnotowano 29% spadek glutaminianu, powiązanego z chorobami serca i cukrzycą. Poziom kolejnego metabolitu DMGV, odpowiadającego za zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby wątroby, spadł o 18 procent. Krótka aktywność poprawia również pamięć oraz jest efektywną metodą walki z otyłością.
Krótkie, ale intensywne ćwiczenia mają sens
Obecnie rośnie liczba badań pokazujących, że nawet odrobina ćwiczeń może zdziałać wiele: nawet jeśli ruszasz się tylko przez godzinę w tygodniu, organizm może odczuć korzyści. Poruszanie się i pozostanie aktywnym może pomóc w walce z rakiem, poprawić pamięć i pomóc schudnąć.
„Uderzył nas wpływ, jaki krótki wysiłek fizyczny może mieć na poziomy krążących metabolitów, które regulują kluczowe funkcje organizmu, takie jak insulinooporność, stres oksydacyjny, reaktywność naczyń, stany zapalne i długowieczność” – dodaje Gregory Lewis.
Naukowcy zgłosili pewne różnice w zależności od wskaźnika masy ciała uczestników: pojawiły się oznaki, że na przykład otyłość może ograniczyć niektóre korzyści wynikające z ćwiczeń o wysokiej intensywności.