Na łamach renomowanego czasopisma „Journal of the American Heart Association” rekomendowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaprezentowano wyniki badań naukowych, które prowadzono przez ostatnie 32 lata na grupie liczącej blisko 5 tys. osób w wieku od 18 do 30 lat. Naukowcy analizowali wpływ diety roślinnej na ich zdrowie w porównaniu do innych systemów żywienia.
Dieta roślinna może nawet o 52 proc. obniżać ryzyko chorób serca
Warto wyjaśnić, że żaden z młodych uczestników badania nie miał zdiagnozowanych żadnych chorób serca na początku badania. Pod koniec testów problemy z sercem miało zaś 300 badanych. Osoby biorące udział w eksperymencie odżywiały się w różny sposób – wcale nie byli to sami wegetarianie i weganie. W ich codziennym pożywieniu w mniejszym lub większym stopniu pojawiały się produkty mięsne. Analizowano zarówno ilość pokarmów roślinnych, jak i dodatkowe czynniki takie jak między innymi: płeć, rasa i wykształcenie.
Na tej podstawie stwierdzono, że osoby, które na co dzień spożywały najwięcej wysokiej jakości produktów roślinnych, były o 52 proc. mniej narażone na choroby serca w porównaniu do osób, które żywiły się najmniejszą ilością wartościowych warzyw, owoców i ziaren.
„Bogata w składniki odżywcze dieta roślinna jest korzystna dla zdrowia układu krążenia. Żywienie skoncentrowane na roślinach wcale nie musi być wegetariańskie” – zapewnia dr Yuni Choi z University of Minnesota w Minneapolis, jedna z głównych autorek badania.
Zdaniem badaczki ludzie mogą swobodnie wybierać dowolne pokarmy roślinne, które w jak największym stopniu powinny być naturalne, a nie wysokoprzetworzone. Nie ma jednak przeciwwskazań, by od czasu do czasu jeść umiarkowane ilości produktów zwierzęcych – najlepiej chudy drób, ryby, jajka i niskotłuszczowe produkty mleczne bez dodatku cukru.
Jedzenie roślin ma też pozytywny wpływ na kobiety, które przeszły menopauzę
To jednak nie wszystko, bo naukowcy równolegle prowadzili także kolejne badania związane z dietą roślinną – tym razem z udziałem kobiet w okresie pomenopauzalnym w wieku od 50 do 79 lat. Część pań stosowało dietę obniżającą poziom cholesterolu (opartą m.in. na niskoprzetworzonych produktach roślinnych, kaszach, warzywach, owocach, roślinach strączkowych, jagodach i soi). Ich wyniki zestawiono zaś z osobami, które na co dzień nie żywiły się samymi roślinami.
Okazało się, że w porównaniu do pozostałych uczestniczek badania kobiety, w których diecie dominowały produkty roślinne, miały:
- o 11 proc. mniejsze ryzyko rozwoju chorób serca,
- o 14 proc. mniejsze ryzyko rozwoju choroby wieńcowej,
- o 17 proc. mniejsze ryzyko niewydolności serca.
Okazuje się, że jedzenie naturalnych produktów może mieć także pozytywny wpływ na kobiety, które przeszły menopauzę. Teraz badacze chcą się przyjrzeć temu, w jaki sposób dieta roślinna wpływa na zdrowie różnych kultur.
Czytaj też:
Czekolada na... odchudzanie? Pomaga schudnąć kobietom podczas menopauzy – zaskakujące odkrycieCzytaj też:
Orzeszki ziemne mogą zwiększać ryzyko przerzutów nowotworowych. Nowe odkrycie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.