Witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za procesy starzenia się skóry i rozwój choroby nowotworowej. Inne korzyści witaminy E obejmują jej rolę jako ważnej rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów, aktywności enzymatycznej i procesów neurologicznych. Witamina E zapobiega chorobom serca i naczyń krwionośnych, takim jak bóle w klatce piersiowej, wysokie ciśnienie krwi i stwardnienie tętnic. Występuje wyłącznie w produktach roślinnych, dlatego osoby, które stronią od warzyw i owoców mogą cierpieć na niedobory.
Witamina E – funkcje
Witamina E bierze udział w wielu procesach, zachodzących w naszym organizmie:
-
Kiedy wolne rodniki niszczą zdrowe komórki, witamina E skutecznie z nimi walczy. Nie bez powodu uznawana jest za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Pomaga naturalnie spowolnić proces starzenia się w komórkach i zwalczać problemy zdrowotne, takie jak choroby serca. Ponadto zwiększa odporność organizmu.
- Witamina E poprawia ogólną wytrzymałość organizmu i zmniejsza zmęczenie, dzięki wzmocnieniu ściany naczyń krwionośnych.
-
Witamina E działa korzystnie na skórę, wzmacniając ściany naczyń włosowatych oraz poprawiając nawilżenie i elastyczność, działając jako naturalny, przeciwstarzeniowy składnik odżywczy. Leczy też drobne stany zapalne na skórze, dzięki czemu jest ona mniej podrażniona lub zaczerwieniona. Ponieważ przyspiesza regenerację komórek, może być stosowana w leczeniu blizn, trądziku i zmarszczek. To dzięki witaminie E skóra może wyglądać młodziej i zdrowiej.
-
Witamina E może pomóc zmniejszyć ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, co jest częstą przyczyną ślepoty.
-
Witamina E poprawia również mikrokrążenie w obrębie skóry głowy, dzięki czemu zwiększa się ukrwienie, a włosy są silniejsze i gęstsze.
-
Witamina E wpływa na także na gospodarkę hormonalną, dzięki czemu łagodzi na przykład objawy napięcia przedmiesiączkowego.
- Witamina E wspiera prawidłowy rozwój dziecka w okresie prenatalnym.
Czytaj też:
Zaskakujące przyczyny niedoboru witaminy D
Witamina E – niedobór
Niedobór witaminy E szybko daje się we znaki. Oto kilka objawów, które powinny zaniepokoić:
-
niedokrwistość,
-
rozdrażnienie,
-
apatia,
-
spadek libido,
-
obrzęki u noworodków i niemowląt,
- pogorszenie wzroku.
Witamina E – dieta i suplementacja
Witamina E znajduje się wyłącznie w produktach pochodzenia roślinnego. Chcąc zadbać o jej prawidłowy poziom należy jak najczęściej po nie sięgać. Najwięcej witaminy E znajdziemy w pestkach słonecznika, migdałach, jajkach, szpinaku, brzoskiwniach, awokado, mango czy brokułach.
Suplementacja witaminy E powinna odbywać się po konsultacji z lekarzem.