Drętwienie rąk jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Dotyka właściwie każdego z nas, ponieważ dłonie zawierają mnóstwo połączeń nerwowych, receptorów i drobnych naczyń krwionośnych. Gdy tylko dłonie zostaną przygniecione, a przepływ krwi i imuplsów między komórkami zakłócony, odczuwamy drętwienie. Po zwolnieniu ucisku pojawia się mrowienie (równie nieprzyjemne) i wszystko wraca do normy.
Niektórzy ludzie znacznie częściej narzekają na drętwienie dłoni. Oto kilka możliwych przyczyn:
Drętwienie rąk a zespół cieśni nadgarstka
Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia ręki jest zespół cieśni nadgarstka – stan, w którym nerw pośrodkowy, który biegnie wzdłuż przedramienia i ręki, zostaje ucięty w nadgarstku. Schorzenie wymaga konsultacji z ortopedą i pomocy fizjoterapeuty.
Drętwienie lewej ręki a zawał
Drętwienie lewej ręki jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zawału. Problem w tym, że objaw ten wcale nie musi wystąpić i często nie występuje. Co jeszcze powinno zaniepokoić? Ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, uczucie niepokoju, ból w obrębie całej lewej ręki i przedramienia.
Czytaj też:
Ta dieta o 40 proc. zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca
Drętwienie jednej ręki a udar
Drętwienie jednej z kończyn i jej paraliż może (i często jest) być objawem udaru mózgu. Jest to stan, który wymaga szybciej pomocy lekarskiej, by zminimalizować skutki udaru. Jeśli ktoś jest obok, warto poprosić go o ocenę naszego wyglądu, symetrii twarzy (czy obie połowy ciała reagują tak samo). Może pojawić się także drętwienie kończyny po tej samej stronie, problemy z mówieniem i ze wzrokiem.
Drętwienie ręki a „łokieć tenisisty”
Z reguły objawia się silnym bólem w obrękiem łokcia, przedramienia i ramienia, jednak dodatkowym objawem może być właśnie drętwienie i mrowienie dłoni. Tzw. „łokieć tenisisty” wymaga interwencji i podjęcia leczenia.
Drętwienie rąk a choroba tarczycy
Drętwienie rąk może nie kojarzyć nam się z drętwieniem kończyn, ale objawu tego nie wolno bagatelizować. Szczególnie, gdy występują inne symptomy, mogące świadczyć o chorobie tarczycy jak: przyrost masy ciała, ciągłe uczucie zimna.
Drętwienie rąk a nadużywanie alkoholu
Długoterminowe intensywne picie alkoholu może prowadzić do alkoholowej neuropatii lub uszkodzenia nerwów. Objawy, które powinny zaniepokoić, jeśli nadużywamy alkoholu, to drętwienie rąk i nóg, dziwne uczucie „szpilek i igieł” w kończynach oraz osłabienie lub skurcze mięśni.
Drętwienie rąk a borelioza
Wczesne objawy boreliozy obejmują ciężkie zmęczenie, rumień wędrujący i objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze lub bóle ciała. Bóle stawów i drętwienie ręki lub kończyn są niektórymi objawami związanymi z późniejszymi stadiami boreliozy. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przeszłości byliśmy ugryzieni przez kleszcza lub znalezienie przyczyny drętwienia jest bardzo trudne, warto wykonać testy w kierunku boreliozy.
Czytaj też:
Borelioza – objawy, których nie wolno ignorować
Drętwienie rąk a cukrzyca
Drętwienie kończyn, mrowienie oraz brak czucia w ich obrębie, a także nieustanne pragnienie i częste oddawanie moczu mogą być objawami cukrzycy. Dlatego w takiej sytuacji należy zacząć kontrolować poziom cukru we krwi i skonsultować się z lekarzem. nieleczona cukrzyca powoduje mnóstwo komplikacji zdrowotnych jak: problemy z widzeniem, niewydolność nerek i serca.
Komentarze