Starsi ludzie bardzo często ze względu na wiek są osobami schorowanymi, niepełnosprawnymi i wymagającymi opieki. Niekiedy zdarza się też, że są to ludzie samotni, którzy nie mogą liczyć na swoich bliskich. Nową formą wsparcia dla seniorów mają być usługi sąsiedzkie. Zmiany już niebawem wejdą w życie.
Usługi sąsiedzkie – czym jest nowa forma wsparcia dla seniorów?
1 listopada 2023 roku ma zacząć obowiązywać nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Przewiduje ona między innymi wprowadzenie usług sąsiedzkich dla seniorów. Rząd na tę nową formę wsparcia dla osób starszych przeznaczy 30 milionów złotych. Wsparcie ma być skierowane do osób, które wymagają pomocy na przykład przy zrobieniu zakupów, posprzątaniu mieszkania, jednak nie wymagają wsparcia świadczonego przez profesjonalne opiekunki. Jak poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, mają to być „usługi niespecjalistyczne”.
„To forma wsparcia, którą na zlecenie samorządów będą mogły wykonywać osoby mieszkające blisko. Oczywiście będzie podpisywana stosowna umowa z samorządem. Środki zabezpiecza budżet państwa – w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów” – wyjaśniła minister i dodała: „Patrząc na rynek pracy: brakuje osób w usługach opiekuńczych. Te najbliższe osoby, czyli m.in. sąsiedzi, będę mogli je wykonywać”. Organizatorem usługi sąsiedzkiej może być gmina lub firma przez nią wyznaczona i to ona ustali szczegółowe warunki korzystania ze świadczenia.
Jak będzie wyglądać opieka sąsiedzka?
Usługi sąsiedzkie to rozwiązanie dla samotnych seniorów, którzy potrzebują wsparcia i opieki. Obejmą one pomoc w następującym zakresie:
- zaspokajanie potrzeb życiowych,
- podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną (wsparcie niewymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia),
- zapewnienie kontaktów z otoczeniem (w miarę możliwości i potrzeb seniora).
Kto będzie mógł wykonywać usługi sąsiedzkie?
Jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed – świadczenia w ramach usług sąsiedzkich będą mogły świadczyć osoby pełnoletnie. Osoba starsza, która chciałaby skorzystać z tego typu pomocy, będzie musiała wyrazić zgodę na pomoc udzielaną przez konkretną osobę. Takie wsparcie ma być skierowane do osób powyżej 65. roku życia.
Osoba świadcząca usługi sąsiedzkie musi spełniać też następujące wymagania:
- nie być członkiem rodziny seniora;
- mieszkać w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania seniora, ale nie z nim;
- mieć ukończony kurs pierwszej pomocy;
- zostać zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich i samego seniora.
Pomoc starszym osobom a ich zdrowie
Warto zauważyć, że taka pomoc sąsiedzka osobom starszym, które z różnych powodów nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych, jest również szalenie ważna w kontekście ich zdrowia. Regularne odwiedzanie takich osób pozwoli na ewentualne zaobserwowanie pogarszającego się zdrowia seniora, konieczność umówienia wizyty lekarskiej, etc. Jest to też niezwykle ważne w przypadku różnego rodzaju wypadków, gdy niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Dodatkowo spacer, spotkanie, rozmowa pomoże seniorom lepiej radzić sobie z samotnością, a w konsekwencji dobrze wpłynie na ich samopoczucie i stan psychiczny.
Czytaj też:
Co z receptami na darmowe leki wystawionymi przed 1 września? Jest komunikat NFZCzytaj też:
Gdy babcia choruje na depresję. „Jaka jest skala problemu? Wielu seniorów nie sięga po profesjonalną pomoc”