W komunikacie wydanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczącym pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski, w związku z konfliktem zbrojnym z Rosją wskazano, że rząd przygotowuje rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie tego typu świadczeń medycznych.
Czego domagają się lekarze z PPOZ?
Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreślają, że w komunikatach Ministerstwa Zdrowia i NFZ brak jak na razie informacji o uprawnieniach do leków refundowanych dla Ukraińców. Zwracają uwagę, że rozwiązania prawne potrzebne są pilnie, bo chorzy nie mogą czekać. Medycy obawiają się, czy za kilka lat NFZ nie zażąda zwrotu kosztów wypisanych leków.
„Prosimy o potwierdzenie, czy prawo to obejmować będzie również dostęp do refundowanych: leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, przyznany z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku, i czy w związku z tym już obecnie recepty refundowane mogą być uchodźcom z Ukrainy na te produkty wystawiane" – napisała Bożena Janicka, szefowa PPOZ w piśmie zaadresowanym do prezesa NFZ, Filipa Nowaka.
Z zapowiedzi NFZ wynika, że prawo do świadczeń dotyczyć ma obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Jaki jest aktualny stan prawny?
W aktualnym stanie prawnym obcokrajowcy posiadający status uchodźcy są uprawnieni do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych, pod warunkiem potwierdzenia ich statusu decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta – właściwą ze względu na miejsce zamieszkania uchodźcy. W takich przypadkach (na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), przysługuje im również refundacja na leki. Na receptach umieszczany jest wtedy odpowiedni identyfikator określający zakres uprawnień.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w przypadku braku identyfikatora określającego status uchodźcy może go uzupełnić osoba realizująca receptę, po przedstawieniu przez pacjenta dokumentów potwierdzających status uchodźcy.
- BW na recepcie oznacza wszystkie dorosłe osoby o udokumentowanym statusie uchodźcy /zakres uprawnień jak u osoby ubezpieczonej/
- DN oznacza dzieci i nieletni do ukończenia 18 roku życia /zakres uprawnień jak u osoby ubezpieczone/j
- CN oznacza kobiety w ciąży, porodu lub połogu /bezpłatne zaopatrzenie w produkty lecznicze związane z ciążą, porodem i połogiem/
Czytaj też:
Płyn Lugola a zagrożenie nuklearne. Kiedy należy go stosować?