-
Szpiczak plazmocytowy – pacjenci czekają na dostęp do innowacyjnych terapii przedłużających życie
"Wciąż słyszymy, że w ostatnich latach w Polsce zostały udostępnione terapie w szpiczaku plazmocytowym. Jak długo mamy żyć przeszłością? Medycyna idzie naprzód Potrzebujemy dostępu do nowych terapii i nowych schematów, które przedłużą...
ChorobyChoroby nowotworowe -
Będzie przełom w leczeniu raka trzustki? Nowe badanie kliniczne
Rak trzustki ma złe rokowanie i często pozostaje niewykryty aż do zaawansowanych stadiów. Nowe badanie BJS (British Journal of Surgery) wskazuje, że pewien koktajl leków chemioterapeutycznych może być bezpieczną i skuteczną opcją...
ChorobyBadania -
Lek na astmę może służyć do leczenia choroby Alzheimera
Badanie laboratoryjne wykazało, że salbutamol stosowany w leczeniu astmy zapobiega tworzeniu się splątków włóknistego białka, które są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Następnym krokiem będzie przetestowanie leku na...
ChorobyInnowacje i farmacja -
Reuters: Komisja Europejska porozumiała się z koncernami farmaceutycznymi. Chodzi o lek na COVID-19
Komisja Europejska porozumiała się z firmami Roche i Merck w sprawie stosowania leków, które mogą pomóc w terapii COVID-19.
-
Popularne leki na nadciśnienie mogą zmniejszać ryzyko raka jelita grubego
Leki często przepisywane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi mogą również zmniejszać ryzyko raka jelita grubego u pacjentów – zgodnie z najnowszymi badaniami opublikowanymi w czasopiśmie American Heart Association.
Choroby -
Ulepszona mikroflora jelitowa dzięki lekom obniżającym poziom cholesterolu?
Istnieje wyraźny związek między poprawą mikroflory jelitowej a jedną z naszych najczęstszych grup leków obniżających poziom cholesterolu: statyny. Jest to widoczne w badaniu europejskim z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu.
Choroby -
ABM przekaże 100 mln na leczenie nowotworów przełomową terapią CAR-T cells
Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację programu mającego na celu opracowanie i wprowadzenie do Polski na szeroką skalę przełomowej terapii leczenia nowotworów, przy użyciu modyfikowanych genetycznie limfocytów CAR-T cells...
ChorobyChoroby nowotworoweInnowacje i farmacja -
Quiz – ile wiesz na temat cholesterolu? Sprawdź się!
Twoje ciało potrzebuje cholesterolu do budowy nowych komórek, izolowania nerwów i produkcji hormonów. Jednak zbyt duża dawka stanowi poważne ryzyko chorób serca.
ChorobyBadaniaQuiz -
Stosowanie antybiotyków u niemowląt zwiększa ryzyko otyłości
Bardzo małe dzieci narażone na antybiotyki we wczesnym wieku (od urodzenia do 12 miesięcy) mają wyższe ryzyko otyłości i zwiększoną otyłość we wczesnym i środkowym dzieciństwie.
Zdrowie dzieckaRozwój dziecka -
3 naturalne metody złagodzenia przewlekłego bólu
Najgorsze w chronicznym bólu jest to, jak wpływa on na jakość życia, a nie tylko na ciało. Musisz więc postrzegać leczenie jako ciągłą, wieloaspektową strategię. Szczególnie pomogą małoinwazyjne metody, które włączone do rutyny dnia...
ChorobyBadania -
Agresywny rak endometrium. Czy pomoże terapia skojarzona? Nowe badania
Naukowcy z Yale Cancer Center (YCC) odkryli, że połączenie celowanego trastuzumabu z chemioterapią znacznie poprawia przeżywalność kobiet z rzadką, agresywną postacią raka endometrium. Wyniki te mogą pomóc w zmianie standardu opieki nad...
ChorobyBadania -
Nowe leki mogą odwrócić uszkodzenie naczyń krwionośnych w cukrzycy
Według nowych badań leki opracowane w celu leczenia choroby Alzheimera mogą zostać ponownie zastosowane, aby zapobiec lub nawet odwrócić uszkodzenie naczyń krwionośnych u osób otyłych lub cierpiących na cukrzycę typu 2.
CukrzycaBadaniaChoroby -
Kannabidiol może zmniejszać problemy behawioralne u dzieci niepełnosprawnych umysłowo
Nowe badania wykazały, że kannabidiol, związek z konopi, może zmniejszyć poważne problemy behawioralne u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Zdrowie dzieckaRozwój dzieckaChoroby -
Wstydliwy problem kobiet i mężczyzn
Zespół pęcherza nadreaktywnego potrafi zrujnować życie o wiele bardziej niż cukrzyca czy nadciśnienie. Można i trzeba go leczyć, jednak wiele leków nadal nie jest dostępnych dla polskich pacjentów.
Choroby -
Jakie błędy dietetyczne popełniają chorzy na cukrzycę typu 2
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej diety, dobrej dla wszystkich osób z cukrzycą. Jej skład powinien być zawsze ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb i ograniczeń dotyczących danego pacjenta. Niemniej jednak,...
DietyProduktySkładniki odżywczeChoroby -
Leczenie padaczki w ciąży – wpływ leków na rozwój dziecka
Leki przeciwpadaczkowe są często przepisywane kobietom w ciąży w celu leczenia padaczki oraz innych schorzeń. Naukowcy z Francji zbadali, czy te leki są bezpieczne dla rozwijającego się układu nerwowego płodu.
ChorobyCiążaRozwój dzieckaMikołaj Kamiński -
Jak dużo wiesz o migrenie? Rozwiąż quiz i sprawdź się!
Migrena to chroniczny ból głowy, który może towarzyszyć nudnościom, wymiotom oraz wrażliwości na światło i dźwięk. Warto wiedzieć o niej więcej – dlatego sprawdź się, rozwiązując prosty quiz o migrenie.
ChorobyBadaniaQuiz -
GIF wycofuje z aptek na terenie całego kraju serię popularnego leku
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży serii popularnego leku na astmę. GIF uspokaja, że nie ma żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów.
Choroby -
Tracisz wzrok z powodu cukrzycy? Może pomóc witamina A
Osoby chore na cukrzycę mogą tracić wzrok w wyniku retinopatii cukrzycowej. Naukowcy odkryli niedawno, że myszy z cukrzycą, które otrzymały leczenie analogiem witaminy A, znacznie poprawiły wzrok.
ChorobyBadaniaInnowacje i farmacjaCukrzyca -
Skoro nie ma szczepień przeciwko SARS i MERS, to skąd pewność, że będzie szczepionka przeciw COVID-19?
Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch – mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie...
KoronawirusFakty o koronawirusieChorobyBadania -
Stosowanie takich środków antykoncepcyjnych może chronić kości
Nowe badanie sugeruje korzyści stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych w zachowaniu gęstości mineralnej kości u kobiet z przedwczesną niewydolnością jajników.
BadaniaChoroby