Badanie pilotażowe, prowadzone przez Murdoch Children's Research Institute (MCRI) i opublikowane w British Journal of Clinical Pharmacology, wykazało klinicznie znaczącą zmianę drażliwości, agresji, samookaleczeń i krzyków uczestników. Interwencja okazała się również bezpieczna i dobrze tolerowana przez większość uczestników badania.
W randomizowanym kontrolowanym badaniu wzięło udział ośmiu uczestników w wieku 8–16 lat, którzy przyjmowali kannabidiol lub placebo przez osiem tygodni. Uczestnicy zostali rekrutowani z klinik pediatrycznych zarówno ze szpitalnych, jak i prywatnych gabinetów pediatrycznych.
Chociaż badanie pilotażowe nie było wystarczająco duże, aby sformułować ostateczne stwierdzenia, wczesne ustalenia zdecydowanie popierają większą próbę uzupełniającą. Tylko randomizowane kontrolowane badanie na dużą skalę może przynieść ostateczne wyniki niezbędne do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących recepty i opiece klinicznej. Naukowcy planują duże badania w celu ostatecznego przetestowania wyników.
Lecznicza marihuana w leczeniu pediatrycznym
Naukowcy szukają także środków na dalsze badania nad skutecznością konopi leczniczej u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm i zespół Tourette'a.
Profesor Daryl Efron, klinicysta-naukowiec z MCRI, który prowadził badanie, powiedział, że było to pierwsze badanie kannabidiolu w celu rozwiązania poważnych problemów behawioralnych u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Większość uczestników miała także autyzm.
Badanie wykazało, że lek był ogólnie dobrze tolerowany i nie zgłoszono żadnych poważnych działań niepożądanych. Wszyscy rodzice zgłosili, że zaleciliby badanie rodzinom z dziećmi z podobnymi problemami.
Czytaj też:
Odczuwasz nieustanne zmęczenie i senność? To może być choroba