„Stosowanie naturalnych olejków, zamiast kosmetyków z filtrami SPF nie jest dobrym rozwiązaniem” – napisała w mediach społecznościowych dermatolożka Katarzyna Pyrkosz (znana jako @katarzynapyrkoszdermatolog).
Jaką ochronę przed słońcem daje olejek z konopi?
Jak zaznaczyła lekarka, wydawało jej się, że to kwestia dawno wyjaśniona przez lekarzy i naukowców, ale okazuje się, że pacjentki wciąż pytają w gabinecie, „czy muszą stosować te sztuczne kremy z filtrami”. Jako zamienniki wolałyby stosować naturalne olejki – w tym przypadku mówimy o olejkach z pestek malin i z konopi.
Katarzyna Pyrkosz nie pozostawiła żadnych wątpliwości w kwestii naturalnych olejków: „Właściwie zbadany wskaźnik SPF tych olejków wynosi między 2 a 3. To nie zapewni właściwej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego polecam jednak wybranie sprawdzonych kremów z filtrami przeciwsłonecznymi” – podkreśliła w krótkim nagraniu.
Kiedy stosować krem ochronny?
Eksperci wskazują, że promieniowanie UV działa nie tylko w trakcie opalania, ale podczas codziennych czynności, spacerów, przemieszczania się. Przypominają, że krem z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować codziennie wiosną, latem i jesienią, nie tylko w słoneczne dni.
Wybierając krem ochronny trzeba pamiętać, że żaden specyfik nie uchroni w 100 proc. przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale może wydłużyć czas przebywania na słońcu bez bolesnych poparzeń skóry. Stosowanie kremów ochronnych to niezbędny element profilaktyki nowotworów skóry. Krem zawsze powinien być dobrany do fototypu skóry, czyli uwzględniać indywidualne reakcje na słońce.
Czytaj też:
„Większość z nas źle nakłada krem przeciwsłoneczny”. 5 szybkich pytań do dermatologaCzytaj też:
Tego miejsca nikt nie smaruje kremem z UV. To duży błąd