Psychologowie poznawczy z uniwersytetów Lincoln i Swansea odtworzyli sytuacje z aplikacji randkowych w środowisku eksperymentalnym, aby lepiej zrozumieć współczesne metody podejmowania decyzji dotyczących randek. Do eksperymentu zaproszono 200-osobową grupę uczestników. Poproszono ich o obejrzenie wyimaginowanych profili randkowych z podstawowymi informacjami, takimi jak zdjęcie, wiek i imię.
Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Symfonią, a pełny raport został opublikowany na ich stronie internetowej.
Dane wskazywały, że gdy czas oglądania był ograniczony do mniej niż jednej sekundy, uczestnicy rzadziej odpowiadali „dopasowaniem” do potencjalnego partnera. Aby podjąć w pełni przemyślaną decyzję, potrzebna była przynajmniej jedna pełna sekunda przeglądania profili.
Nadal liczy się wygląd
W kolejnych eksperymentach analizowano zawartość i długość profilu i stwierdzono, że im więcej informacji posiadali uczestnicy, tym większe prawdopodobieństwo, że będą dopasowywać się do innych użytkowników.
W badaniu przeanalizowano również, które czynniki profilu są najważniejsze przy podejmowaniu decyzji, kogo dopasować do siebie. Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze przez osoby samotne, to zazwyczaj czynniki związane z wyglądem, takie jak wiek (65%), waga (54%) i wzrost (46%). Względy związane ze stylem życia, takie jak lokalizacja (65%), bycie niepalącym (65%) i plany rodzinne (45%) również mają wpływ na wybór partnera.
Czytaj też:
Łechtaczka: gdzie się znajduje? Budowa i funkcje łechtaczki