Zapewnienia odpowiedniej ilości snu jest kluczowe dla ogólnego stanu zdrowia. Badania pokazują, że brak snu może mieć negatywne skutki poznawcze i upośledzać funkcje motoryczne. Warunki nocnego odpoczynku mogą wpływać na to, czy będzie on jakościowy, czy też odniesiemy z niego mniej korzyści.
Jakich błędów nie popełniać przed snem?
-
Zbytnie nagrzewanie sypialni
National Sleep Foundation zaleca spanie w temperaturze 15,6-19,4ºC dla optymalnego komfortu snu. Chłodniejsza temperatura może nawet pomóc w zapobieganiu chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca. Chociaż spanie w zbyt niskiej temperaturze nie jest komfortowe, warto utrzymywać lekki chłód w sypialni. W zamian poleca się zastosować ciepłą pościel i piżamę z dobrej jakości oddychającej tkaniny (np. bawełna, len).
-
Zbyt rzadkie pranie poduszki
Poszewka poduszki zbiera wszelkie roztocza, a także pot i łój z naszej skory głowy. Zaleca się, by prać ją co ok. 2 tygodnie w wysokiej temperaturze (ok. 90ºC). Jednak nie tylko poszewka wymaga prania – co jakiś czas należy odświeżać również pościel. Sposób jej czyszczenia zależy od tego, czym jest wypełniona. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak robić to prawidłowo, przeczytaj ten poradnik.
-
Brak relaksu przed snem
Jeśli gorączkowo pracujesz przy laptopie do późnych godzin nocnych, nie spodziewaj się jakościowego snu. Światło niebieskie z ekranu zaburza produkcję melatoniny – hormonu snu. Dlatego zarezerwuj sobie czas na wyciszenie: lekkie rozciągnięcie, czytanie lub słuchanie uspokajającej muzyki. Dzięki temu twoje ciało i umysł zostaną we właściwy sposób przygotowane do snu.
-
Zbyt obfita kolacja
Kiedy jesz dużo cukru lub kalorii tuż przed snem, poziom cukru we krwi rośnie, a następnie gwałtownie spada podczas snu, co może doprowadzić do pobudki w środku nocy. Twoje jelita muszą pracować, trawiąc pokarm, zamiast mieć chwilę wytchnienia przed kolejnym dniem. Z samego rana zaś budzisz się... głodny. Dlatego przed snem warto wybrać lekkostrawną kolację, która jedynie stłumi uczucie głodu. Unikaj szczególnie słodyczy, alkoholu i napojów z kofeiną.
Czytaj też:
Hipersomnia, czyli zbyt długi sen. Osiąga go zaledwie 2 procent populacjiCzytaj też:
Biały szum: czym jest, jak działa i czy pomaga w zasypianiu?