Dla niektórych ludzi upał jest szczególnie niebezpieczny Powinni wówczas bardziej na siebie uważać, a jeśli są pod naszą opieką, to my powinniśmy zwiększyć naszą czujność – przypomina pacjencki serwis pacjent.gov.pl.
Jakie osoby powinny szczególnie uważać podczas upałów?
Do grup szczególnie narażonych na upały należą:
- osoby powyżej 65 lat,
- osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca,
- niemowlęta i małe dzieci,
- kobiety w ciąży,
- osoby z niepełnosprawnością,
- osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu.
Co może się stać podczas upału?
Przebywanie na słońcu i w miejscu, gdzie jest wysoka temperatura, może się skończyć poważnymi problemami. Są to:
- nadmierna ekspozycja na promienie UV – może powodować nie tylko starzenie się skóry, ale też uszkodzenie komórek, które z kolei może prowadzić do nowotworów skóry,
- odwodnienie – pojawia się, gdy wydalamy więcej wody z organizmu, pocąc się, niż przyjmujemy przez picie; może prowadzić do poważnych zaburzeń: kłopotów z nerkami, utraty przytomności, udaru, zaburzeń układu naczyniowo-sercowego,
- udar cieplny – jest reakcją organizmu na przegrzanie, gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła; może prowadzić do zmian w komórkach i tkankach.
Niemowlęta i małe dzieci są narażone na biegunkę i wymioty, dlatego też częściej niż inne grupy wiekowe mogą się odwodnić. Osoby starsze zwykle nie odczuwają pragnienia, dlatego przyjmują zbyt mało płynów, więc i im grozi odwodnienie. Dlatego warto i dzieciom, i dorosłym przypominać o konieczności picia w ciągu dnia. Możesz nawet pójść o krok dalej i proponować im wodę – sugeruje serwis dla pacjentów.
Czytaj też:
Uważaj na leki w upale. Ciepło może wpływać na ich działanie